Spadł pierwszy śnieg. Biały puch w kilku miejscach w Polsce
Ujemne temperatury i duża ilość wilgoci sprawiły, że w Polsce w niektórych miejscach spadł śnieg, przypominając o nadchodzącej zimie. Biały puch pojawił się w Sandomierzu, Zamościu i Kłodzku.
11.11.2024 | aktual.: 11.11.2024 20:42
W ostatnich godzinach w wielu częściach Polski, zwłaszcza na południowym wschodzie, pojawiły się ujemne temperatury. Najchłodniej zrobiło się w Sandomierzu. Z informacji podanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że o godz. 14 termometry pokazały tam -1 st. Celsjusza.
W Polsce spadł śnieg. Zima coraz bliżej
Pogoda sprawiła Polakom psikusa i to właśnie w Sandomierzu pojawiły się opady śniegu. "Jest to prawdopodobnie słaby opad śniegu z chmury stratus. Takie opady mogą występować jeszcze w nocy" - napisano na facebookowej stronie "Storm Chasers Świętokrzyskie".
Synoptycy przypominają, że w nocy z poniedziałku na wtorek ujemne temperatury mogą pojawić się w sporej części Polski, przez co drogi mogą być śliskie. Dodatkowo widoczność ograniczać będzie gęsta mgła. Dlatego apeluje się do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poniższe zdjęcie pokazuje, jak wyglądał Sandomierz po opadach śniegu. Biały puch spadł też Zamościu i Kłodzku. Tam również wystąpił kilkustopniowy mróz.
Obecną sytuację meteorologiczną w portalu tvn24.pl wyjaśniła synoptyk Arleta Unton-Pyziołek. Nad Polską, nisko przy ziemi, wisi cienka warstwa chmur i skutecznie ogranicza ona dopływ promieni słonecznych. Z tego powodu w kraju tworzą się mgły.
- Przy ujemnej temperaturze pojawia się bardzo drobny śnieg. Grunt jest wychłodzony, więc przez jakiś czas taki drobny pyłek może zalegać na powierzchniach - przekazała Arleta Unton-Pyziołek.
W poniedziałek IMGW zwrócił też uwagę na nietypową sytuację w sporej części Polski. "Utrzymująca się inwersja (wzrost temperatury wraz ze wzrostem wysokości - przyp. red.) od początku listopada powoduje, że nisko przy powierzchni ziemi utrzymują się niskie temperatury, natomiast wysoko w górach mamy wysoką jak na listopad temperaturę" - napisano na stronie IMGW.
Czytaj także: