W Pizie będzie druga krzywa wieża - ze stali i szkła
Mimo sprzeciwu tradycjonalistów, w Pizie ma powstać druga krzywa wieża, ale na wskroś nowoczesna, ze stali i szkła. Budowla będzie zresztą zdecydowanie prosta, a efekt pochylenia - na podobieństwo pierwowzoru wybudowanego przed wiekami - ma być złudzeniem optycznym.
30.04.2007 | aktual.: 30.04.2007 17:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Associated Press informuje w poniedziałek, że budowa drugiej krzywej wieży w Pizie rozpocznie się w czerwcu, potrwa dwa i pół roku i będzie kosztować 70 milionów euro (łącznie z dwoma mniejszymi budynkami, które wspólnie z wieżą będą stanowić jeden zespół architektoniczny).
Nowoczesna krzywa wieża, której projekt opracował architekt Dante Oscar Benini, powstanie w odległości ok. pięciu kilometrów na południowy wschód od oryginału. Będą się w niej mieścić apartamenty i biura.
Nowa krzywa wieża będzie miała 57,6 metra wysokości - dokładnie tyle samo co słynna Krzywa Wieża, ściągająca do Pizy turystów z całego świata.
Nie śmiałbym posunąć się ani o centymetr wyżej - przyznał Benini.
Według architekta, efekt pochylenia nowoczesna krzywa wieża osiągnie dzięki szklanym fasadom, odpowiednio podświetlanym światłem naturalnym i sztucznym.
Nie wszystkim taki pomysł się podoba. Krytycy wyrażają opinię, że pewne zabytkowe budowle - takie jak rzymskie Koloseum, most Rialto w Wenecji, czy właśnie Krzywa Wieża w Pizie - mają charakter unikatowy, są symbolami Włoch i nie należy ich "replikować".