Polska"W obliczu majestatu Polski wszyscy jesteśmy jej sługami"

"W obliczu majestatu Polski wszyscy jesteśmy jej sługami"

Prezydent Bronisław Komorowski powołał nowy rząd premiera Donalda Tuska. Podczas piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim Prezes Rady Ministrów, wiceprezesi oraz ministrowie złożyli wobec Prezydenta RP następującą przysięgę:

"W obliczu majestatu Polski wszyscy jesteśmy jej sługami"
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marta Sitkiewicz

"Obejmując urząd Prezesa Rady Ministrów (wiceprezesa Rady Ministrów, ministra), uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem." Przysięga mogła być złożona z dodaniem zdania "Tak mi dopomóż Bóg".

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniami z dnia 18 listopada 2011 r., powołał Donalda Tuska na urząd Prezesa Rady Ministrów, a także powołał nowy skład Rady Ministrów. Nowi członkowie Rady Ministrów odebrali z rąk Prezydenta RP akty powołania.

Jak podkreślił, wręczył wszystkim członkom rządu po egzemplarzu konstytucji także "jako przypomnienie, że w obliczu majestatu Polski wszyscy jesteśmy tylko i wyłącznie jej sługami". - Także by przypomnieć, że wszyscy dźwigamy cząstkę współodpowiedzialności, że musimy w sobie szukać także siły do współpracy - mówił.

- Chciałbym, aby to przesłanie wynikające z konstytucji docierało jak najszerzej do wszystkich, którym na sercu leży dobro RP. I do koalicji, i do opozycji, do rządu, do władzy sądowniczej, do parlamentu, także do prezydenta - podkreślił.

Przyrzekamy ciężką pracę i odważne decyzje

- Przyrzekamy bardzo ciężką pracę, odważne decyzje i gotowość do podjęcia tych największych wyzwań, jakie przed nami stoją - oświadczył z kolei premier Donald Tusk w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystości zaprzysiężenia nowego rządu.

Tusk mówił, że zdaje sobie sprawę, iż Polacy będą oczekiwali od nowego rządu "odwagi, determinacji i skrajnej bezinteresowności".

- Zobowiązaniem dla nas jest także to, co wyczuwamy na co dzień - ten serdeczny i bezcenny patronat dla dobrych spraw pana prezydenta i bohaterów naszych czasów, naszej demokracji, wymienionego premiera Tadeusza Mazowieckiego, czy pana ministra Władysława Bartoszewskiego, ale także wszystkich tych, którzy tę nową Polskę budowali od pierwszych dni - mówił premier.

- Przyrzekamy panie prezydencie, przyrzekamy wszystkim naszym rodakom bardzo ciężką pracę, odważne decyzje i gotowość do podjęcia tych największych wyzwań, jakie przed nami stoją - oświadczył Tusk.

Premier wyraził przekonanie, że najbliższe cztery lata "to lata najwyższej próby". "Postaramy się tę próbę przejść najlepiej, jak potrafimy. Jestem głęboko przekonany, panie prezydencie, że z pana pomocą damy radę" - powiedział szef rządu.

Premier Donald Tusk powiedział w piątek podczas uroczystości powołania nowego rządu w Pałacu Prezydenckim, że wielkim szczęściem jest możliwość służenia własnej ojczyźnie, zwłaszcza w sytuacji, gdy ta służba wsparta jest głosami milionów ludzi.

- Chcę powiedzieć - w imieniu własnym, w imieniu nowego rządu, wszystkich bez wyjątku ministrów tego rządu - że ten serdeczny patronat Polaków nad naszymi staraniami o to, żeby Polska była coraz silniejsza, była coraz bezpieczniejszym domem dla Polaków, że ten patronat jest także dla nas wielkim zobowiązaniem - zaznaczył Tusk. Sukcesy rządu to sukcesy całego społeczeństwa

Sukcesy rządu to sukcesy całego społeczeństwa - powiedział z kolei prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska.

Nowej Radzie Ministrów życzył sukcesów i powodzenia. Jak podkreślił, "w systemie demokratycznym, sukcesy rządu to sukcesy całego społeczeństwa, sukcesy rządu to perspektywa lepszej perspektywy dla nas wszystkich, lepszej przyszłości dla nas wszystkich, dla całej ojczyzny".

Komorowski wręczył Tuskowi szalik z napisem Polska, który otrzymał od niego w czasie ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej. "Patrząc na ciebie Donaldzie chciałem złamać konwencję oficjalną i wręczyć ci ten słynny szalik wraz z życzeniami dalszych sukcesów i dalszych zwycięstw" - mówił prezydent.

- To jest także symbol naszej wspólnej drogi naznaczonej porażkami i zwycięstwami. Jestem przekonany, że ta wspólnota drogi poprzez ten szalik będzie stale przypominała, że tak naprawdę w życiu politycznym liczy się wspólnota dobrego celu - zaznaczył Komorowski.

Jak podkreślił, "tym dobrym celem, w którego stronę prowadziła wspólna droga polityczna, to wspólnota przekonania, że Polska może być silna i szczęśliwa tylko siłą i szczęściem obywateli".

Komorowski podkreślał też, że Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier wolnej Polski, a obecnie doradca prezydenta, "nadał gigantyczny impuls reformatorski naszemu krajowi i to w najtrudniejszej chwili, w okresie głębokiego kryzysu na przełomie lat 80. i 90.".

- Myślę Tadeuszu, że mogę wyrazić naszą wspólną nadzieję, że i ty w tym szczególnym momencie czujesz jakąś cząstkę naszej wdzięczności (...), należną ci z tytułu tamtych wielkich dokonań, ale także po prostu w wymiarze czysto ludzkim, czujesz ogromną satysfakcję, że Polska idzie w dobrą stronę - zwrócił się prezydent do uczestniczącego w uroczystości Mazowieckiego, który jest doradcą głowy państwa.

O godzinie 12.00 nowo powołany premier wygłosi expose w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie będą debatowali nad sejmowym orędziem premiera, a w sobotę - w głosowaniu - zdecydują czy udzielić nowemu gabinetowi wotum zaufania.

Wczoraj Donald Tusk przedstawił skład nowego rządu. Wśród nowych ministrów znalazł się m.in. Jarosław Gowin jako minister sprawiedliwości i Joanna Mucha jako minister sportu. W rządzie znalazł się także Michał Boni, który pokieruje nowym resortem administracji i cyfryzacji oraz Sławomir Nowak, który stanie na czele ministerstwa transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Nowy skład Rady Ministrów:

* Premier* - Donald Tusk
* Wicepremier, Minister Gospodarki* - Waldemar Pawlak
* Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji* - Michał Boni
Ministerstwo Edukacji Narodowej - Krystyna Szumilas
Ministerstwo Finansów - Jacek Rostowski
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej - Sławomir Nowak
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Barbara Kudrycka
Ministerstwo Obrony Narodowej - Tomasz Siemoniak
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej - Władysław Kosiniak-Kamysz
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Marek Sawicki
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego - Elżbieta Bieńkowska
Ministerstwo Skarbu Państwa - Mikołaj Budzanowski
Ministerstwo Sportu i Turystyki - Joanna Mucha
Ministerstwo Sprawiedliwości - Jarosław Gowin
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych - Jacek Cichocki
Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Radosław Sikorski
Ministerstwo Środowiska - Marcin Korolec
Ministerstwo Zdrowia - Bartosz Arłukowicz
Pełnomocnik rządu ds. równego statusu - Agnieszka Kozłowska-Rajewicz
Szef Kancelarii Premiera i Komitetu Stałego Rady Ministrów - Tomasz Arabski
Rzecznik prasowy - Paweł Graś
Szef gabinetu politycznego - Łukasz Broniewski

Źródło artykułu:PAP
ministerdonald tuskrząd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (395)