PolskaW nocy z wtorku na środę roje meteorów

W nocy z wtorku na środę roje meteorów

W nocy z 13 na 14 grudnia, będzie można zobaczyć przy dobrej pogodzie maksymalną aktywność meteorów, jednego z największych rojów nieba, Geminidów - poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W obserwacjach może też przeszkadzać Księżyc, znajdujący się prawie w pełni.

O większości dużych rojów meteorów można przeczytać już w kronikach starożytnych lub średniowiecznych. Wyjątkiem od tej reguły jest rój Geminidów. Pierwsza wzmianka o jego aktywności pochodzi z nocy z 12 na 13 grudnia 1830 roku, kiedy to belgijski astronom A. Quetelet odnotował dużą liczbę meteorów wylatujących z gwiazdozbioru Bliźniąt.

Współczesne badania pokazują, że Geminidy są nietypowe pod innymi jeszcze względami. Ich okołosłoneczna orbita jest tak niewielka, że pełen jej obieg zajmuje cząstkom tylko 1.43 roku. Najkrótszy znany nam okres obiegu komet (które najczęściej są ciałami macierzystymi rojów meteorów) wynosi 3.3 roku, dlatego specjaliści sądzą, że twórczynią Geminidów jest planetoida. Najbardziej prawdopodobna kandydatka to (3200) Faeton, której orbita jest prawie identyczna z orbitą roju.

Geminidy są więc na tyle ciekawym rojem, że co roku, w dniach 7- 17 grudnia, kiedy możemy je obserwować, kierują na nie oczy i instrumenty zarówno astronomowie zawodowi, jak amatorzy.

W tym roku maksimum aktywności spodziewamy się w nocy z 13 na 14 grudnia w godzinach 3.20 - 5.30 naszego czasu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)