W Libii wciąż wrze. Rada Narodowa przejmie władzę?
Powstańcy kontrolujący Zawiję, uważaną za wrota do Trypolisu, odparli dwa szturmy uzbrojonych w czołgi i artylerię sił libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego. Kolejnego szturmu oczekują w nocy. Według opozycji w starciach zginęło co najmniej 70 osób. Powstańcza Narodowa Rada Libijska ogłosiła się "jedynym przedstawicielem Libii" i poinformowała, że wyznaczyła trzyosobowy komitet kryzysowy, w którym znajdzie się szef dyplomacji oraz naczelny dowódca sił powstańczych.
05.03.2011 | aktual.: 07.03.2011 09:47
Drugi dzień walk o kontrolę nad strategicznym, 200-tysięcznym miastem, położonym 60 km na zachód od stolicy, rozpoczął się od niespodziewanego ataku, do którego doszło tuż po świcie.
- Weszli do Zawii około godz. 6 rano (godz. 7 czasu polskiego) z dużymi siłami, setkami żołnierzy i czołgami. Nasi ludzie odpierali atak (...) na razie zwyciężyliśmy, a na placu w centrum miasta zbierają się cywile - relacjonował przedstawiciel powstańców.
Początkowo powstańcy wycofali się na pozycje w głębi miasta, by następnie przeprowadzić kontrofensywę, dzięki której odzyskali część utraconych pozycji. Po południu kontrolowali już ponownie znajdujący się w centrum Plac Męczenników, podczas gdy wojska Kadafiego otoczyły miasto i ustawiły punkty kontrole w odległości około 3 km od jego centrum. Telewizja Al-Dżazira informowała, że siły wierne Kadafiemu otrzymały posiłki.
Do drugiego szturmu doszło po południu. Powstańcy poinformowali wieczorem, że oba szturmy zostały odparte. W mieście widać ślady ciężkich walk. Jeden z budynków w centrum, które stało się głównym punktem oporu sił antyrządowych, jest całkowicie spalony, a na pozostałych widać dziury po wielkokalibrowych pociskach. Cała okolica zasypana jest osmalonym gruzem.
- Po porannym ataku zaatakowali ponownie. Weszli od zachodu i zaczęli strzelać w budynki w centrum rakietami - relacjonował rzecznik powstańców. - Jesteśmy na dobrych pozycjach (...) Myślę, że w nocy znów zaatakują - dodał.
Dziennikarze nie mają dostępu do obleganego miasta, ale jego mieszkańcy informują, że w sobotę podczas pierwszego ataku rządowe czołgi niszczyły budynki mieszkalne i samochody, a snajperzy strzelali do każdego, kto pojawił się na ulicy.
Jak powiedział agencji EFE dyrektor powstańczego centrum informacyjnego w Bengazi Mohamed Salem Musa, śmierć poniosło co najmniej 70 powstańców i cywili, a ponad 300 osób zostało rannych.
Lekarz pracujący w szpitalu polowym w centrum Zawii informował o 30 ofiarach śmiertelnych. "W większości byli to cywile. To liczba, której jesteśmy pewni, ale ofiar jest więcej" - powiedział.
Wcześniej inny lekarz relacjonował Reuterowi: "Siły Kadafiego strzelały do samochodów, którymi próbowali uciekać cywile. Wciąż trwa ewakuacja ofiar. W mieście jest dużo zniszczeń (...) wszędzie są zniszczone budynki i samochody".
Libijskie wojska już w piątek próbowały zdobyć Zawiję, gdzie powstańcy bronią się od ponad tygodnia. Do wieczora zajęli większość miasta, ale w centrum napotkali silny opór. W sobotę rano powstańcy informowali, że udało im się zdobyć dwa czołgi.
Agencje donoszą, że rebelianci kontrolują od piątku portowe miasto Ras al-Unuf we wschodniej Libii. W sobotę rano w tym mieście było spokojne - relacjonował korespondent Reutera.
Powstańcy w Ras al-Unuf poinformowali, że udało im się zestrzelić rządowy myśliwiec. Na zdjęciach, które zrobili świadkowie, widać poskręcany wrak i ciała pilotów. Korespondenta Reutera pisze, że pokazano mu saudyjski paszport, który należał podobno do jednego pilotów, ale tej informacji nie udało się potwierdzić.
Czytaj więcej o walkach w Zawiji: Armia Kadafiego zbombardowała dwustutysięczne miasto.
- Rada ogłosiła się jedynym reprezentantem Libii - poinformował po spotkaniu w stolicy sił antyrządowych Bengazi były minister sprawiedliwości Mustafa Muhammad Abd ad-Dżalil, który przewodzi tworzeniu władz tymczasowych na opanowanym przez powstańców wschodzie kraju.
Głównodowodzącym sił powstańczych został Omar Hariri, niegdyś jeden z oficerów libijskiej armii, który w 1969 roku uczestniczył w przewrocie zorganizowanym prze Muammara Kadafiego, jednak później został uwięziony.
Za sprawy zagraniczne odpowiedzialny będzie Ali Essawi, były ambasador w Indiach, który w lutym ustąpił ze stanowiska na znak sprzeciwu wobec brutalnego tłumienia antyrządowych manifestacji.
Na czele komitetu kryzysowego, który ma usprawnić proces podejmowania decyzji, stanął Mahmud Dżebril, który wraz z innymi intelektualistami jeszcze przed rewolucją uczestniczył w projekcie pod nazwą "Libijska wizja", mającym na celu stworzenie państwa demokratycznego.
Dżalil na konferencji prasowej oświadczył, że rada nie chce w Libii zagranicznych żołnierzy i dysponuje wystarczającymi własnymi oddziałami. - Nasi ludzie mają wystarczającą liczebności i determinację, by wyzwolić Libię, jednak poprosimy o wsparcie z powietrza, aby stało się to w jak najkrótszym czasie - oświadczył.
Narodowa Rada Libijska powstała 27 lutego. Przeciwnicy, rządzącego Libią od ponad 40 lat Muammara Kadafiego, ogłaszając jej utworzenie, podkreślali, że nie jest to rząd tymczasowy, lecz "twarz rewolucji".