W czwartek papież przyzna się do błędów ws. lefebrystów
W czwartek w południe zostanie ogłoszony list
Benedykta XVI do wszystkich biskupów Kościoła katolickiego na
temat zdjęcia ekskomuniki z czterech biskupów lefebrystów.
11.03.2009 | aktual.: 11.03.2009 15:34
Wiadomość tę potwierdzono w Watykanie po tym, jak podał ją w swoim blogu watykanista włoskiego dziennika "Il Giornale" Andrea Tornielli. Papieski list ukaże się w języku włoskim, niemieckim, francuskim, angielskim, hiszpańskim i portugalskim.
Nieoficjalnie media poinformowały, że dokument liczy 7 stron.
Według dziennika "Il Foglio" w liście znajdzie się definitywne wyjaśnienie okoliczności zdjęcia ekskomuniki z biskupów lefebrystów w styczniu tego roku. Ponadto Benedykt XVI odnotuje dwa błędy, jakie popełniono w tej sprawie w Watykanie - podała gazeta.
Zdaniem papieża pierwszym błędem ma być fakt, że nie zajrzano do internetu, gdzie rozpowszechniono negacjonistyczną wypowiedź biskupa Richarda Williamsona, który w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji stwierdził, iż w hitlerowskich obozach nie było komór gazowych.
Watykan nie spodziewał się - wyjaśni papież - że ujawnienie tych słów nałoży się na zdjęcie ekskomuniki, w rezultacie całkowicie zmieniając wymowę tego wydarzenia.
Drugi błąd, jaki wymieni Benedykt XVI w liście, to "brak dostatecznej jasności" w sprawie zdjęcia ekskomuniki z Bractwa świętego Piusa X.
Papież podkreśli, że był to akt dotyczący 4 biskupów lefebrystów, a nie kanoniczne uznanie całego bractwa. To zaś - przypomni - może nastąpić dopiero, gdy lefebryści uznają Sobór Watykański II i posoborowe nauczanie papieży.
Jak informuje "Il Foglio", w swym liście Benedykt XVI będzie bronić swej decyzji o zdjęciu ekskomuniki, argumentując, że była ona podyktowana potrzebą jedności wierzących i właściwa, mimo trudności, jakie pojawiły się w rezultacie deklaracji lefebrystów, jak i ocen w samym Kościele.
Benedykt XVI w historycznym geście pojednania z lefebrystami zdjął w końcu stycznia ekskomunikę z czterech biskupów, wyświęconych bez zgody Jana Pawła II w 1988 roku. Zapoczątkowało to wówczas schizmę Bractwa świętego Piusa X, założonego przez arcybiskupa Marcela Lefebvre'a. Styczniowa decyzja Watykanu uznana została za przełomową na drodze ku pojednaniu z lefebrystami i zbliżającą ich moment powrotu do Kościoła katolickiego.
Kontrowersje wzbudziło objęcie łaską biskupa Williamsona, który okazał się zadeklarowanym od lat negacjonistą. Dlatego zdjęciu ekskomuniki także z niego towarzyszyły ostre protesty, w tym środowisk żydowskich na całym świecie. W wydanym w związku z tym w lutym przez watykański sekretariat stanu komunikacie Benedykt XVI nakazał biskupowi Williamsonowi odcięcie się od negacjonistycznych poglądów.
Jego dotychczasowe przeprosiny, zawarte w dwóch listach wysłanych do Watykanu, uznano za "niewystarczające" i "dwuznaczne", ponieważ nie wycofał swych słów.
Sylwia Wysocka