Trwa ładowanie...

W czerwcu góralska opera o Janie Pawle II

Na 12 czerwca zaplanowano uroczystą premierę opery góralskiej, opowiadającej o związkach Jana Pawła II z Podhalem i góralami. Nad każdym z czterech aktów sztuki pracuje odrębna grupa górali z różnych rejonów Podhala.

Share
W czerwcu góralska opera o Janie Pawle IIŹródło: PAP/EPA
d41oii0

Jak powiedziała współreżyserska widowiska dr Stanisława Trebunia-Staszel, prace nad operą są już na ukończeniu. - Górale bardzo sumiennie i emocjonalnie zaangażowali się w tworzenie widowiska - powiedziała Trebunia - Staszel.

Premiera opery góralskiej pod tytułem "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" ma odbyć się 12 czerwca w Zakopanem. Kilka dni później zaplanowano występ w Nowym Targu, a w sierpniu w Ludźmierzu.

d41oii0

- Opera góralska będzie opowiadaniem o reakcjach Podhalan na wybór kardynała Wojtyły na papieża, o jego pielgrzymkach pod Tatry i emocjach ludzi związanymi z tymi wydarzeniami - wyjaśniła Trebunia - Staszek.

Wyjątkowość amatorskiej opery tworzonej przez górali będzie polegała na tym, że każda z czterech grup górali przygotowujących sztukę jest odpowiedzialna za inny akt, dlatego w poszczególnych scenach zobaczymy innych aktorów i usłyszymy innych muzykantów. W tworzenie opery zaangażowanych jest około 200 mieszkańców Podhala.

Autorem napisanego w całości gwarą góralską libretta opery pod tytułem "Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu" jest jeden ze znanych poetów podhalańskich, Franciszek Łojas-Kośla z Poronina. Łojas-Kośla napisał m.in. operę góralską "Naski Świat"

Nad całością reżyserii opery o papieżu Polaku czuwa znany folklorysta z Zakopanego, Józef Pitoń. Muzyczną stronę opery przygotowuje muzyk, lider zespołu Trebunie-Tutki - Krzysztof Trebunia-Tutka. Operowym śpiewom towarzyszyć będzie mocno rozbudowana kapela góralskich muzykantów, którzy zagrają bez partytury - ze słuchu. W każdym akcie zagra zupełnie inny skład kapeli.

Jan Paweł II odwiedził Podhale trzykrotnie podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny, w 1979 roku, w 1983 roku i w 1997 roku. Pod Tatrami bywał także wielokrotnie jako kardynał. Karol Wojtyła bardzo często wędrował po Tatrach jako turysta i narciarz.

d41oii0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41oii0
d41oii0
Więcej tematów