PolskaW całej Polsce kwestowano na cmentarzach

W całej Polsce kwestowano na cmentarzach

W dniu Wszystkich Świętych na cmentarzach w całej Polsce odbyły się kwesty na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. W Suwałkach zbierano pieniądze na budowę pomnika Jana Pawła II, a w Mysłowicach, Gliwicach, Gdyni i Radomiu - dla miejscowych hospicjów.

W całej Polsce kwestowano na cmentarzach
Źródło zdjęć: © PAP

01.11.2005 | aktual.: 01.11.2005 19:16

Już po raz 31. aktorzy, muzycy i dziennikarze kwestowali na odnowę zabytkowych pomników na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków są zbierane od 1974 r. przez Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami, który powstał z inicjatywy nieżyjącego już Jerzego Waldorffa.

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków odbyła się już po raz 25. Datki zbierali artyści, samorządowcy, harcerze i młodzież. Według szacunków Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, remontu wymaga tysiąc z ok. 10 tys. zabytkowych grobowców na Rakowicach.

Na trzech suwalskich cmentarzach wolontariusze kwestowali na budowę pomnika Jana Pawła II, który ma stanąć w Suwałkach w czerwcu 2006 roku - w siódmą rocznicę wizyty Ojca Świętego na Suwalszczyźnie. Papież wypoczywał wówczas w klasztorze pokamedulskim na Wigrach oraz pływał statkiem po jeziorach augustowskich.

Celem kwesty na najstarszym toruńskim cmentarzu św. Jerzego było ratowanie rodzinnej kwatery rodu Szumanów. W rodowym grobowcu pochowano m.in.: Wandę Szuman, honorową Obywatelkę Torunia i jej ojca dr Leona Szumana, lekarza i społecznika. W zbiórce pieniędzy uczestniczyli znani torunianie, m.in. pianista jazzowy Bogdan Hołownia i Zbigniew Krzywański z Republiki.

Ponad 200 osób wzięło udział w kweście, organizowanej przez Podkarpackie Towarzystwo Historyczne na rzecz ratowania Starego Cmentarza w Krośnie, który powstał w 1786 roku. Znajduje się na nim m.in. wzniesiony w 1903 r. pomnik upamiętniający poległych powstańców z 1863 roku.

W Płocku po raz szósty zbiórka pieniędzy odbyła się m.in. na Starym Cmentarzu rzymsko-katolickim, jednej z najstarszych polskich nekropolii, założonej w 1780 r. W tym roku pieniądze przeznaczone zostaną na renowację pomnika rodziców arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, rektora płockiego Seminarium Duchownego, zamordowanego przez hitlerowców w 1940 roku w obozie w Działdowie, którego w 1999 roku papież Jan Paweł II ogłosił błogosławionym.

Po raz trzynasty kwestę zorganizowały środowiska kresowian, mieszkających w Bytomiu. W ostatnich pięciu latach celem zbiórki jest głównie pomoc ubogim dzieciom ze Śląska i dawnych Kresów Wschodnich II RP. Zbiórkę pieniędzy zorganizowano także na cmentarzach w Zabrzu. Tamtejsze Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta chce pozyskać środki na pomoc bezdomnym i ubogim, w tym osobom niepełnosprawnych.

Na największych wrocławskich cmentarzach - Grabiszyńskim i Osobowickim - kwestowali młodzi ludzie ze Schroniska Brata Alberta oraz ze stowarzyszenia zbierającego datki na pomoc dla dzieci z rodzin alkoholików. W Świdnicy wolontariusze z Towarzystwa im. Brata Alberta zbierali pieniądze na zakup opału w schronisku w ich mieście.

Na cmentarzach w Mysłowicach i Gliwicach zorganizowano kwesty na rzecz miejscowych hospicjów. Na gdyńskich cmentarzach komunalnych kwestowano na rzecz Hospicjum św. Wawrzyńca - na Cmentarzu Witomińskim zbierali pieniądze m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, bokserka Iwona Guzowska, aktorka Ewa Kasprzyk, dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni Maciej Korwin, kreatorzy mody Jola Słoma i Mirosław Trymbulak oraz trójmiejscy dziennikarze.

Na poznańskich cmentarzach zbierano pieniądze na renowację nagrobków na zabytkowym polskim cmentarzu na Rossie w Wilnie oraz Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

Ponad osiem godzin trwała kwesta na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy Kalisza. Zbiórkę prowadzili dziennikarze, artyści, samorządowcy. Jak powiedział PAP po zakończeniu zbiórki szef kaliskiego oddziału PTTK Adam Gostyński, hojność kaliszan była w tym roku mniejsza niż zwykle.

Na rzecz odnowy nagrobków kwestowano także m.in. w Częstochowie, Jarosławiu, Gorzowie Wielkopolskim i Lublinie. Po raz pierwszy przeprowadzono też kwestę na rzecz restauracji nagrobków cmentarza ewangelickiego w Radomiu.

Źródło artykułu:PAP
cmentarzświętozbiórka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)