W Australii odnaleziono gatunek uznawany za wymarły
Na terenie australijskiego stanu Wiktoria odnaleziono wiktoriańskiego smoka bezusznego - rzadki rodzaj jaszczurki. Naukowcy uważali, że smok bezuszny jest gatunkiem wymarłym od 1969 roku.
Wiktoriański smok bezuszny (Tympanocryptis pinguicolla), gatunek jaszczurki znany ze swojej charakterystycznej cechy - braku zewnętrznych uszu, od dawna uważany był za wymarły. Nikt nie widział go od ponad pół wieku, a istnienie tego stworzenia uznawane było za niemożliwe.
Jednakże, ostatnie odkrycie zmienia tę perspektywę i wzbudza radość wśród przyrodników. Eksperci zapowiadają dalsze poszukiwania, które mogą prowadzić do odkrycia nowych siedlisk tego tajemniczego gatunku.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Ważne naukowe odkrycie
Wiktoriański smok bezuszny jest małym gatunkiem jaszczurki występującym w stanie Wiktoria w Australii. Dorosłe osobniki osiągają maksymalnie 15 cm długości i posiadają ciało pokryte kolczastymi łuskami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Syndrom sztokholmski po rosyjsku. "To nie jest społeczeństwo, które wyjdzie na ulice"
Niestety, w ciągu ostatnich lat liczba tych jaszczurek drastycznie spadła z powodu ataków dzikich zwierząt oraz degradacji ich naturalnego siedliska. Od roku 1969, mimo intensywnych poszukiwań, nie odnotowano żadnego spotkania z tym gatunkiem, co skutkowało tezą o jego wymarciu.
W niedzielnym oświadczeniu rządu Wiktoria, ujawniono, że po 54 latach odnaleziono nowe siedlisko tego gatunku. Ze względów bezpieczeństwa, dokładna lokalizacja odkrycia nie została ujawniona.
Nick Volpe, znany fotograf i filmowiec zajmujący się tematyką fauny i flory, nazwał to odkrycie "najbardziej ekscytującą wiadomością w tym stuleciu".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Australia przeznaczy 188 tysięcy dolarów na dalsze badania na tym obszarze, które mogą doprowadzić do odkrycia nowych siedlisk bezusznego smoka. W poszukiwaniach zostaną wykorzystane przeszkolone psy, których węch pomoże w lokalizacji tych rzadkich stworzeń.
Tanya Plibersek, minister środowiska Australii, stwierdziła, że odnalezienie gatunku po tak długim czasie to fantastyczna wiadomość, która podkreśla istotną potrzebę odbudowy siedlisk i eliminacji inwazyjnych zwierząt.
Pracownicy zoo w Melbourne również entuzjastycznie zareagowali na tę wiadomość. Dyrektorka zoo, Jenny Gray, wyraziła nadzieję, że w przyszłości uda się odbudować populację tego tajemniczego gatunku jaszczurki.
Źródło: Wikipedia, Victoria State Government
Czytaj także:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski