ŚwiatW Algierze zginęło co najmniej 11 pracowników ONZ

W Algierze zginęło co najmniej 11 pracowników ONZ

W wyniku wtorkowych zamachów bombowych w Algierze zginęło co najmniej 11 pracowników ONZ, a kilku zaginęło - podała w nocy z wtorku na środę czasu polskiego rzeczniczka ONZ w siedzibie tej organizacji w Nowym Jorku.

W Algierze zginęło co najmniej 11 pracowników ONZ
Źródło zdjęć: © AFP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zamachy-bombowe-w-algierze-6038716802589313g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zamachy-bombowe-w-algierze-6038716802589313g )
Zamachy bombowe w Algierze

Podane w kilkanaście godzin po zamachach nowe, znacznie większe liczby ofiar wśród pracowników ONZ, są zgodne z pierwszymi informacjami na ten temat, które zostały potem zdementowane. Przez wiele godzin obowiązywała wersja, że w zamachach poniósł śmierć tylko jeden pracownik ONZ. Potem zaczęto mówić o kilku i dopiero około północy czasu polskiego wrócono do pierwotnej wersji o co najmniej 10 zabitych ONZ-owcach. Liczbę tę godzinę później zwiększono do 11.

Rzeczniczka ONZ Marie Okabe podkreśla, że przekopywanie gruzów, poszukiwanie ofiar i badanie ich tożsamości wciąż trwa i że bilans ofiar ONZ może jeszcze bardziej wzrosnąć, bo wciąż nie udało się rozpoznać wszystkich zwłok i dotrzeć do wszystkich zaginionych.

Nadal pewna liczba osób nie jest ujęta, jest to pewna liczba osób uwięzionych pod gruzami, a najnowszy bilans ofiar to 11 zabitych - powiedziała dziennikarzom po godz. 1 czasu polskiego rzeczniczka ONZ. Podkreśliła, że "sytuacja jest nadal płynna" i zaznaczyła, że "pewną liczbę" osób uznaje się wciąż za zaginione.

Pani Okabe przypomniała, że w agendach ONZ w Algierii zatrudnionych było 19 stałych pracowników ONZ oraz 21 czasowych, a także 115 pracowników obsługi miejscowej.

Łączna liczba wszystkich ofiar przeprowadzonych rano samobójczych zamachów bombowych w Algierze jest również nadal nieprecyzyjna i wg różnych źródeł waha się od co najmniej 26 zabitych i prawie 200 rannych do 67 zabitych i kilkuset rannych.

Ta ostatnia, znacznie wyższa liczba jest w pełni wiarygodna, bo pochodzi z algierskiego Ministerstwa Zdrowia, jednak służby ratunkowe działające na miejscu asekurują się i podają niższe dane, obejmujące wyłącznie przypadki w pełni potwierdzone i zidentyfikowane. Jeszcze niedawno udało się wydobyć z zawalonych budynków żywych ludzi i wciąż przypuszcza się, że pod gruzami mogą znajdować się inne żywe osoby.

Do wtorkowych zamachów przeprowadzonych za pomocą samochodów wypełnionych materiałem wybuchowym przyznała się północnoafrykańska filia Al Kaidy o nazwie Al Kaida w Islamskim Maghrebie. Jeden z samochodów został wysadzony w powietrze w pobliżu biur ONZ w rządowo-dyplomatycznej dzielnicy Hydra, drugi koło gmachu Sądu Najwyższego i Rady Konstytucyjnej.

Zaatakowane budynki ONZ mieściły przedstawicielstwa kilku organizacji wyspecjalizowanych: Programu Rozwojowego ONZ (UNDP), Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR), Światowego Programu Żywieniowego, Międzynarodowej Organizacji Pracy i Funduszu Ludnościowego ONZ.

Od stycznia 1992 roku, kiedy to zaczęto systematycznie sporządzać rejestr zabitych pracowników cywilnych ONZ, do wtorku w różnych punktach zapalnych i krajach świata zginęło ich w sumie ponad 250. Wtorkowy zamach ożywił wspomnienia o tragicznym zamachu na kwaterę organizacji w Bagdadzie w 2003 roku. Zginęły wówczas 22 osoby, w tym przedstawiciel ONZ Sergio Vieira de Mello.

Wysoki komisarz ds. uchodźców ONZ Antonio Guterres powiedział wieczorem w wywiadzie dla telewizji BBC, że jeden z dwóch samochodów wysadzony został między budynkami ONZ. Nie mam wątpliwości, że celem był ONZ - powiedział Guterres.

Źródło artykułu:PAP
onzzamachofiara
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)