Trwa ładowanie...
d46qngx

W 2013 r. do Korei Południowej zbiegło 1,5 tys. obywateli Korei Północnej

Ponad 1,5 tys. obywateli Korei Północnej uciekło w 2013 roku do Korei Południowej; to podobna liczba jak rok wcześniej. Pięć lat temu, przed objęciem władzy przez Kim Dzong Una w grudniu 2011 r., liczba uciekinierów z Północy sięgała nawet 3 tys. rocznie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Granicą między Koreą Północną a Południową
Granicą między Koreą Północną a Południową (AFP, Fot: Jung Yeon-Je)
d46qngx

Kim Dzong Un, który przejął stery w państwie po śmierci ojca, wzmocnił środki kontroli na granicy i nasilił presję na władze Chin, przez które uciekają Koreańczycy z Północy, w sprawie odsyłania zbiegów.

Jak poinformowało południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia, w 2013 roku do Korei Południowej dotarło 1516 obywateli Korei Płn.; rok wcześniej było to 1502 ludzi.

Większość mieszkańców Korei Północnej, którzy decydują się na ucieczkę, przekracza granicę z Chinami. Jeśli zostaną tam aresztowani, chińskie władze odsyłają ich do kraju, traktując jako uchodźców ekonomicznych, a nie politycznych.

d46qngx

Ta polityka jest ostro krytykowana przez obrońców praw człowieka, którzy twierdzą, że uciekinierzy po powrocie do Korei Północnej są poddawani sankcjom, trafiają do obozów pracy albo są torturowani.

Od końca wojny koreańskiej (1950-1953) do Korei Południowej dotarło w sumie 26,1 tys. północnokoreańskich zbiegów; dane te nie uwzględniają tysięcy obywateli Korei Północnej żyjących w ukryciu w Chinach.

d46qngx

Podziel się opinią

Share
d46qngx
d46qngx
Więcej tematów