Vera Jourova uderza w Polskę. PiS: "Bezczelny atak"

Vera Jourova z Komisji Europejskiej stwierdziła, że Polska reformuje wymiar sprawiedliwości z pomocą łomu. "Obłuda, insynuacje i kłamstwa. Tak można podsumować jej wywiad" - pisze w sieci europosłanka PiS Beata Mazurek.

Vera Jourova uderza w Polskę. PiS: "Bezczelny atak"
Źródło zdjęć: © East News
Patryk Osowski

08.02.2020 | aktual.: 08.02.2020 12:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, odpowiedzialna za kwestie praworządności, w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" ostrzegła przed "zniszczeniem państwa prawa" przez reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Powiedziała, że wchodząca w życie ustawa dyscyplinująca sędziów nie jest już "celowym zabiegiem wobec pojedynczych czarnych owiec, jaki znają też inni członkowie UE", ale - jak się wyraziła - "bombardowaniem całego obszaru".

Pytana przez dziennikarzy "Spiegla" o różnice w systemie demontażu demokracji w Polsce i na Węgrzech, Jourova stwierdziła, że reforma wymiaru sprawiedliwości przez PiS następuje "przy użyciu łomu".

"Kolejny bezczelny atak Komisji Europejskiej na suwerenność Polski" - skomentowała słowa Jourovej na Twitterze Beata Mazurek z Prawa i Sprawiedliwości.

"Jourova podczas wizyty w Polsce stwierdziła, że organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wewnętrzną sprawą państw członkowskich UE. Obłuda, insynuacje i kłamstwa. Tak można podsumować jej wywiad" - dodała. Na koniec europosłanka PiS oceniła, że tak mocne słowa akurat "w niemieckim medium są znamienne".

"Żadna instytucja unijna nie może rozliczać nas z reform wymiaru sprawiedliwości" - dodał w sieci Witold Waszczykowski, były minister MSZ. "To nie są prerogatywy unijne. Nie ma takiego prawa europejskiego" - napisał.

Politycy i Polacy są mocno podzieleni ws. reformy sądownictwa. W najnowszym sondażu zrealizowanym przez Kantar zostali jednak zapytani, "czy sędziowie powinni odpowiadać dyscyplinarnie przed organem niezależnym od środowiska sędziów". Odpowiedzi "tak" udzieliło 75,1 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania było 24,9 proc. respondentów. Więcej na ten temat TUTAJ.

Komentarze (2851)