Trwa ładowanie...

Sondaż. 3/4 Polaków chce, by sędziowie odpowiadali dyscyplinarnie

W najnowszym badaniu opinii publicznej Polacy zostali zapytani "czy sędziowie powinni odpowiadać dyscyplinarnie przed organem niezależnym od środowiska sędziów". Odpowiedzi "tak" udzieliło 75,1 proc. ankietowanych.

Share
Sondaż. 3/4 Polaków chce, by sędziowie odpowiadali dyscyplinarnieŹródło: East News
dlgpg54

W Polsce trwa spór o reformę sądownictwa. Ustawy reformujące krajowy wymiar sprawiedliwości zostały podpisane przez prezydenta. Ich nowelizacja wprowadza m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar na zlecenie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, większość Polaków chce, by sędziowie odpowiadali dyscyplinarnie przed organem niezależnym od środowiska sędziów. Przeciwnego zdania jest 24,9 proc. respondentów.

Ponad 81 proc. badanych twierdząco odpowiedziało też na pytanie "czy w systemie prawnym Polski powinien funkcjonować wyspecjalizowany organ do rozstrzygania i odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów". "Odpowiedź 'nie' wskazało 18,6 proc." - informuje TVP1.

Ostatnie z pytań, z którymi zwrócono się do Polaków w tej sprawie, brzmiało: "Czy jest pan(i) za czy przeciwko, temu by Polacy mogli wpływać na kształt sądownictwa, tak jak obywatele niektórych krajów Unii Europejskiej?" W tym przypadku odpowiedź "tak" wskazało 82,2 proc. respondentów. Przeciwne zdanie miało 17,8 proc. ankietowanych.

dlgpg54

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w dniach 30-31 stycznia.

ZOBACZ: Ministerstwo Kultury chce zmian w godle. Marek Sawicki kpi

Źródło: TVP1

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dlgpg54
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgpg54
dlgpg54
Więcej tematów