Uwaga: silny wiatr, śnieg i szklanka na drogach
Nadchodzące dni miną pod znakiem intensywnych opadów śniegu, śniegu z deszczem i marznącego deszczu. W związku z tym w weekend na drogach będzie ślisko i niebezpiecznie. Synoptycy IMiGW zapowiadają też silny wiatr o prędkości 60-70 km/h na południu i w centrum kraju do nawet 90 km/h na wybrzeżu. Taka pogoda ma się utrzymac do poniedziałku.
Już w nocy z piątku na sobotę w Sudetach spadnie ok. 60 cm śniegu na metr kwadratowy, a w Karpatach 20 cm. Na pozostałym obszarze kraju spadnie około 10-15, a miejscami nawet 20 cm śniegu na metr powierzchni.
Piątek
W piątek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Przed południem lokalnie pojawią się mgły osadzające szadź. Okresami możliwe opady śniegu, na południu kraju miejscami obfite, na Podkarpaciu opady śniegu przejdą w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz powodujący gołoledź. Temperatura maksymalna od -8 st. C na Mazurach i Podlasiu do -4 st. C w centrum oraz -2 st. C na Śląsku. W Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i nad morzem cieplej od -2 do 0 st. C. Wiatr początkowo słaby, zmienny, później słaby i umiarkowany północno-wschodni i wschodni, w górach po południu zacznie wiać wiatr halny.
W nocy z piątku na sobotę będzie pochmurno. Początkowo na północy kraju przejaśnienia. Okresami przewidywane są opady śniegu, które miejscami mogą być obfite. Na Lubelszczyźnie, w Małopolsce, na Śląsku Opolskim i Górnym opady śniegu przejdą w deszcz ze śniegiem lub marznący deszcz powodujący gołoledź. Na Podkarpaciu okresami opady deszczu lub marznącego deszczu mogą powodować gołoledź. Temperatura minimalna od -12 i -10 st. C na Warmii, Mazurach i Podlasiu do -5 i -3 st. C w centrum i na zachodzie. Na Śląsku Opolskim i Górnym, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i nad morzem cieplej od -3 do 0 st. C. Wiatr z kierunków wschodnich, umiarkowany, wzmagający się do dość silnego i porywistego, w porywach do 70 km/h. Wiatr na zachodzie, północy i w centrum kraju będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne. W górach wiatr halny.
Sobota pod znakiem opadów
W sobotę pochmurno, w obszarze od Śląska przez Małopolskę po Podkarpacie, Lubelszczyznę i południowe Mazowsze opady śniegu z deszczem, deszczu lub marznącego deszczu powodującego gołoledź. Na pozostałym obszarze okresami spodziewane są opady śniegu, miejscami będą obfite. Temperatura maksymalna od -7 st. C na Mazurach do 0 st. C w centrum, na Śląsku i nad morzem oraz do +1 i +2 st. C w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Wiatr z kierunków wschodnich, umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 70 km/h. Nad morzem wiatr dość silny do bardzo silnego, w porywach do 110 km/h. W górach wiatr halny. Wiatr na północy, w centrum i na zachodzie będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.
W Warszawie w piątek pochmurno, wieczorem opady śniegu. Temperatura maksymalna -5 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni. W nocy pochmurno z opadami śniegu, które okresami będą intensywne. Temperatura minimalna -5 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 65 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, północno-wschodni. W sobotę w stolicy pochmurno z opadami śniegu. W drugiej części dnia możliwe opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna -2 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 70 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, północno-wschodni.
Uwaga na drogach
Wszystkie drogi krajowe są na razie przejezdne - zapewnił Jerzy Śledź z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Kierowcy muszą jednak uważać na błoto pośniegowe, które występuje na niektórych trasach w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim.
Śliskiej nawierzchni i błota pośniegowego możemy się spodziewać na drogach krajowych numer 58, 59 i 63 na Warmii i Mazurach, na trasie 56 w województwie kujawsko-pomorskim oraz na drogach krajowych numer 20 i 22 na Pomorzu.
Po południu na zachodzie spodziewane są opady śniegu, a na Podkarpaciu przechodzące w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz. Jerzy Śledź zapewnił, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest w stanie utrzymać przejezdność wszystkich dróg krajowych. Jednak kierowcy proszeni są o wzmożoną uwagę podczas podróży.
Teraz na drogach pracuje około 400 pojazdów odśnieżających i walczących z gołoledzią.
Ostrzeżenie hydrologiczne
W ciągu najbliższej doby poziom wód na Wiśle w Kępie Polskiej oraz na Bugu we Frankopolu będzie się utrzymywał powyżej stanu alarmowego. Przebywanie nad brzegami rzek może być niebezpieczne - ostrzega IMiGW.
Na Wiśle w Wyszogrodzie stan wody wzrasta i w ciągu doby istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego. Na Liwcu w Zaliwiu stan wody układać się będzie w strefie stanu okołoalarmowego - ostrzega IMiGW.
Instytut informuje o możliwych podtopieniach terenów, utrudnieniach w prowadzeniu prac hydrotechnicznych.