Utrata prawa jazdy. Za te przewinienia dokument zostanie odebrany
Złamanie przepisów ruchu drogowego może skutkować zawieszeniem lub utratą prawa jazdy. Dokument może zostać odebrany na okres od 3 miesięcy do dożywocia. Za jakie przewinienia kierowcom odbierane są uprawnienia do kierowania pojazdami?
Tylko w 2022 roku Policja zatrzymała blisko 64 tysiące praw jazdy. Najczęstszą przyczyną odebrania lub zawieszenia uprawnień do kierowania pojazdami była prędkość. Warto pamiętać, że w ubiegłym roku zaostrzono przepisy ruchu drogowego. Za które z przewinień grozi utrata prawa jazdy na 3 miesiące, a za które na wiele lat?
Utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Nie tylko za prędkość
Osoby, które popełniają wykroczenia drogowe, muszą liczyć się z możliwością utraty prawa jazdy. Długość karencji zależy od tego, jakie przepisy zostały naruszone. Uprawnienia do kierowania pojazdami można stracić m.in. za jazdę pod wpływem alkoholu, przekroczenie prędkości i spowodowanie wypadku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pościg ulicami Pasłęku. Rekordowy mandat dla motocyklisty
Utrata prawa jazdy na 3 miesiące może nastąpić w przypadku:
- przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h na terenie zabudowanym. Dodatkowo na kierowców przekraczających prędkość czekają wysoki mandat (nawet 5 tysięcy złotych) oraz punkty karne (jednorazowo do 15 pkt)
- przewożenia w pojeździe większej liczby pasażerów, niż wskazana w dowodzie rejestracyjnym - w przypadku, gdy dodatkowych pasażerów będzie co najmniej trzech.
Utrata prawa jazdy za alkohol i nie tylko. Dokument może zostać zabrany na lata
Bardziej dotkliwe konsekwencje czekają kierowców, którzy popełnią czyn, określony w prawie jako przestępstwo drogowe. Wówczas prawo jazdy może zostać odebrane na lata. Utrata prawa jazdy na dłużej niż 3 miesiące następuje w przypadku:
- jazdy pod wpływem alkoholu. W przypadku, gdy jego stężenie we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, prawo jazdy jest odbierane na okres od 6 do 36 miesięcy. W przypadku, gdy przekroczy ono 0,5 promila, zawieszenie uprawnień może wynieść od roku do 15 lat
- niezatrzymania się do kontroli drogowej. W tym przypadku kierowca straci uprawnienia do kierowania pojazdami na minimum rok
- ucieczki z miejsca wypadku. Wobec takich osób zakaz prowadzenia pojazdów może wynieść od 3 do 10 lat.
Co ważne, w wyniku zbiegu przestępstw, których skutkiem będzie śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej, prawo jazdy może zostać zatrzymane dożywotnio.
Utrata prawa jazdy za punkty karne. Decydujący staż kierowcy
Uprawnienia do kierowania pojazdami można stracić także za przekroczenie dozwolonej liczby punktów karnych. Warto pamiętać, że ich limit różni się w zależności od stażu kierowcy i wynosi:
- 20 punktów w przypadku kierowców, posiadających prawo jazdy krócej niż rok
- 24 punkty w przypadku kierowców ze stażem wynoszącym co najmniej rok.
Jak wskazują przepisy Prawa o ruchu drogowym, kierowcy, których staż wynosi mniej niż rok, mogą odzyskać prawo jazdy po ponownym zdaniu egzaminów teoretycznego oraz praktycznego. W przypadku osób z dłuższym stażem, uprawnienia do kierowania można odzyskać po przejściu badań psychologicznych oraz kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Co ważne, decyzja o odebraniu prawa jazdy może zostać podjęta także w przypadku popełnienia innych przestępstw oraz wykroczeń drogowych, na przykład kierowania pojazdem po utracie uprawnień.