Ustawa o IPN. Morawiecki zapytany o ekspresowe tempo prac

W ekspresowym tempie przyjęto nowelizację ustawy o IPN. Zdaniem premiera to "bardzo dobry czas". - Cieszę się, że udało się wszystko przeprowadzić. To nowy rozdział w odbudowywaniu prawdy historycznej - powiedział Mateusz Morawiecki na antenie TVP.

Ustawa o IPN. Morawiecki zapytany o ekspresowe tempo prac
Źródło zdjęć: © PAP
Karolina Kołodziejczyk

Mateusz Morawiecki został zapytany, dlaczego nowelizacja ustawy o IPN została tak szybko przeprowadzone przez kolejne etapy legislacyjne. - Chodziło o skreślenie jednego artykułu, uważam ze jest o dobry czas. Cieszę się, że udało się wszystko przeprowadzić. To nowy rozdział w odbudowywaniu prawdy historycznej - odparł szef polskiego rządu.

Jednocześnie podkreślił, że pięć miesięcy prac nad ustawą "wyszło nam na dobre". - Jesteśmy trochę poobijani jak bokser, ale wychodzimy z tarczą zwycięsko - zaznaczył Morawiecki. Na pytanie Krzysztofa Ziemca, dlaczego wcześniej nie uchwalono nowelizacji premier odparł: Wyobraża pan sobie że mogliśmy to wynegocjować w marcu? Trzeba było wyjść odważnie i spierać się z adwersarzami. Sam za to oberwałem, ale warto było - przyznał Morawiecki.

Dodał również, że "nigdy wcześniej w przestrzeni międzynarodowej nie pojawiło się tyle prawdy i pozytywnych słów o Polsce, Polskim Państwie Podziemnym, rządzie na uchodźstwie, heroizmie Polaków".

Prace nad ustawą o IPN

#

W środę projekt ustawy został przyjęty przez Sejm w ciągu dwóch godzin. Wniosek o przejście do trzeciego czytania bez dyskusji został większością PiS przegłosowany. Stało się tak choć opozycja alarmowała, że w dwie godziny przeprowadzono sejmową fazę procesu legislacyjnego, która w normalnym trybie trwać może nawet kilka tygodni.

Później nowelizacja ustawy trafiła do Senatu. Po ograniczeniu wystąpień senatorów do 5 min oraz zakończeniu dyskusji przyjęto ustawę. Za było 76 z 78 obecnych na głosowaniu senatorów.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN Andrzej Duda.

W nowelizacji ustawy o IPN uchylone zostały artykuły 55a i 55b. Mówią one o odpowiedzialności karnej za publiczne przypisywanie Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie popełnione przez III Rzeszę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (250)