Trwa ładowanie...

Senat przegłosował zmiany w ustawie o IPN. Prezydent podpisze ją "niebawem"

Senat przyjął ustawę o IPN bez poprawek. Za było 76 senatorów. Jeden był przeciw oraz jeden senator wstrzymał się od głosu.

Senat przegłosował zmiany w ustawie o IPN. Prezydent podpisze ją "niebawem"Źródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d1rqx7g
d1rqx7g

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski po zakończeniu głosowania w rozmowie z dziennikarzami stwierdził, że prezydent Andrzej Duda "podpisze ustawę niebawem".

Na godz. 18 zapowiedziano konferencję premiera Mateusza Morawieckiego w Warszawie oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Tel-Awiwie.

Senatorowie opozycji protestują

Wcześniej podjęto decyzję o ograniczeniu wystąpień senatorów do 5 min, a później w głosowaniu zdecydowano o zakończeniu dyskusji. "Hańba, hańba" – krzyczeli senatorowie opozycji.

d1rqx7g

- Stała się rzecz straszna, która nigdy nie zaistniała w Senacie. Na sali senackiej ograniczono możliwość zadawania pytań, liczbę mówców i czas wystąpień do 5 minut. Zawsze w Senacie można było występować dłużej. Z nieznanych nam powodów złamano zasady - komentował wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

- Słyszałem, że premier Morawiecki chce o godz. 18 przemawiać, ale nie można w ten sposób dążyć do sukcesu łamiąc zasady parlamentarne. Po raz kolejny wprowadzono w Senacie nowe precedensy - dodał senator PO.

Zobacz także: Bosak zmianach w ustawie o IPN: "To jest działanie antynarodowe"

Sejmowy express

Projekt ustawy został przyjęty przez Sejm w ciągu dwóch godzin. Tam po wystąpieniach posłów Marek Suski z PiS złożył wniosek o przejście od razu do trzeciego czytania nowelizacji, co spotkało się z protestem opozycji.

Wniosek o przejście do trzeciego czytania bez dyskusji został większością PiS przegłosowany. Stało się tak choć opozycja alarmowała, że w dwie godziny przeprowadzono sejmową fazę procesu legislacyjnego, która w normalnym trybie trwać może nawet kilka tygodni.

d1rqx7g

W nowelizacji ustawy uchylone zostały artykuły 55a i 55b. Mówią one o odpowiedzialności karnej za publiczne przypisywanie Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie popełnione przez III Rzeszę.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d1rqx7g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rqx7g
Więcej tematów