PolitykaUstawa 447. Żydowska organizacja zabiera głos ws. Polski: "historyczna niesprawiedliwość"

Ustawa 447. Żydowska organizacja zabiera głos ws. Polski: "historyczna niesprawiedliwość"

Ustawa 447. Żydowska organizacja zabiera głos ws. Polski: "historyczna niesprawiedliwość"
Źródło zdjęć: © Forum | Adam Chełstowski
Violetta Baran
14.05.2019 21:58

Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego wydała oświadczenie ws. amerykańskiej ustawy 447, dotyczącej zwrotu mienia żydowskiego. Stwierdza w nim, że jest "rozczarowana tonem i językiem" debaty prowadzonej w naszym kraju na ten temat. Tymczasem w środę Sejm ma zająć się projektem ustawy o ochronie własności Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego.

"Nieżydowscy i żydowscy właściciele nieruchomości czekali wiele lat, aż Polska zapewni im sprawiedliwość. Problem ten nie dotyczy niemieckich konfiskat nazistowskich podczas okupacji Polski. Chodzi o majątek, który następnie został upaństwowiony przez polskich komunistów, co nadal przynosi korzyści polskiej gospodarce" - czytamy w oświadczeniu Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego opublikowanym na Facebooku.

"Kwestia restytucji mienia jest szczególnie ważna dla ocalałych z Holokaustu i ich rodzin, których własność została najpierw przejęta przez niemieckich nazistów, a następnie przez komunistyczną Polskę. Mamy nadzieję na wznowienie dialogu z Polską, aby móc rozwiązać tę historyczną niesprawiedliwość. Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego docenia wieloletnią troskę Izraela i Stanów Zjednoczonych, a także innych krajów, w tej kwestii" - zwraca uwagę w oświadczeniu szef organizacji Gideon Taylor.

W maju 2018 roku prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę dotyczącą zwrotu mienia ofiarom Holokaustu (lub ich spadkobiercom), które w wyniku wojny utraciły swoją własność. Chodzi głównie o odzyskanie dzieł sztuki oraz mienia przejętego siłą, skradzionego lub oddanego pod presją w czasie Holokaustu.

Akt ten od początku budził wielkie obawy środowisk polonijnych i prawicowych, które uważają, że otworzy on drogę do wielomiliardowych roszczeń żydowskich organizacji wobec Polski. W istocie jednak prawo zmienia niewiele. Zobowiązuje Departament Stanu do sporządzania raportów (pierwszy w ciągu 18 miesięcy od wejścia w życie) na temat prawnych możliwości ubiegania się o realizację celów Deklaracji Terezińskiej, tj. zwrotu majątku Żydów przejętych po II wojnie światowej.

Temat ustawy 447 wrócił w połowie kwietnia, po ujawnieniu przez red. Stanislawa Michalkiewicza notatki MSZ, z której wynikac ma, że amerykańskie władze naciskają na Polskę, by ta przyspieszyła restytucję żydowskiego mienia. Konfederacja zorganizowała w tej sprawie konferencję prasową, a poseł Robert Winnicki złożył w tej sprawie interpelacje do MSZ.

Kukiz '15 na początku maja poinformował, że złożył w Sejmie projekt ustawy anty-447 zakładający zakaz prowadzenia negocjacji na temat roszczeń do mienia bezspadkowego ofiar Holokaustu. Sejm ma się nią zająć na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu.

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł wielki marsz przeciwko ustawie 447. Z kolei w niedzielę pojawiła się informacja, że do Polski zmierza izraelska delegacja, ktora ma porozmawiać z polskim rządem o mieniu bezspadkowym po Holokauście. Jednak MSZ odwołało zagraniczną wizytę. Powód? Zmiana składu izraelskiej delegacji. Według innych źródeł Wirtualnej Polski, wizytę odwołano prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził swoje oburzenie brakiem informacji o niej.

- Myśmy to odbudowali, a teraz mamy jeszcze za to zapłacić. To jest po prostu niebywała wręcz bezczelność i w ogóle nie bierzemy tego pod uwagę - zapewnił w poniedziałek na antenie Radia Szczecin Jarosław Kaczyński.

Źródło: polsatnews.pl, sejm.gov.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (976)
Zobacz także