Trwa ładowanie...
depd2ka

USA: walka o polski kościół w Jersey City

Kilkuset Polaków demonstrowało w niedzielę czasu nowojorskiego w obronie polskich mszy w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Jersey City, w stanie New Jersey. Decyzją miejscowego proboszcza w tym od prawie 100 lat polskim kościele zniesiono ostatnie nabożeństwo w języku polskim.

depd2ka
depd2ka

Jeszcze kilka lat temu w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej odprawiano w języku polskim osiem mszy tygodniowo. Ograniczono je jednak do jednej w niedzielę. Cieszyliśmy się z tej jednej, ale dziś zlikwidowano i tę. Tłumaczono, że w tej okolicy nie ma Polaków, młodych Polaków. Ale to nieprawda - powiedziała Tekla Pawłowska z Polskiego Komitetu Parafialnego, współorganizatorka niedzielnego protestu.

W 1995 roku funkcję proboszcza objął ksiądz Thomas Iwanowski, bardzo słabo mówiący w języku swych przodków. Podkreśla, że do Jersey City w ostatnich latach zaczęły przybywać setki, a nawet tysiące młodych ludzi - nie tylko Amerykanów, ale i z całego świata. Z uwagi na znakomitą lokalizację (od Manhattanu Jersey City dzieli tylko rzeka Hudson) miasto błyskawicznie się zaczęło się rozwijać, przyciągając bogatych biznesmenów.

Rozumiem, że likwidacja polskich mszy była bardzo bolesna dla nich (Polaków), również dla mnie. To nie była łatwa decyzja. Jednak jest ona oparta na realiach i ocenie sytuacji - podkreślił w rozmowie z proboszcz Iwanowski.

Na razie Polacy czekają na decyzję biskupa Paula Bootkowskiego - administratora diecezji Newark, której podlega kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. List z prośbą o wstawiennictwo wysłali również do osobistego sekretarza papieża bp. Stanisława Dziwisza. (aka)

depd2ka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
depd2ka
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj