USA sięga po zapasy w Izraelu. Olbrzymia dostawa dla Ukrainy
Wsparcie w postaci 300 tysięcy sztuk amunicji nadciąga dla Kijowa. To militarne zasoby z amerykańskich zapasów w Izraelu. Pomoc rozważa także Holandia, gotowa odstąpić swój system obrony przeciwlotniczej Patriot.
18.01.2023 | aktual.: 18.01.2023 11:56
Według doniesień "New York Times’a", amerykańska armia "po cichu" wysyła na Ukrainę setki tysięcy pocisków artyleryjskich z ogromnych zapasów w Izraelu, zmagazynowanych do wykorzystania w sytuacjach kryzysowych. Amerykanie zastanawiali się nad takim rozwiązaniem już w zeszłym roku, jednak spotkali się z oporem struktur obrony Izraela, bo obawiano się reakcji Rosji.
Zobacz także
Teraz izraelscy urzędnicy wprawdzie nie zmienili swojego stanowiska w sprawie broni, ale wyrazili zgodę na użycie przez USA własnych zapasów. Amerykańskie naboje pochodzą z czasów wojny Jom Kippur w 1973 roku. Stany Zjednoczone dostarczyły broń oblężonym siłom izraelskim, a następnie utworzyły magazyny na pustyni Negew, tworząc zapasy rezerwy wojennej, oznaczone symbolem WRSA-I.
Teraz ten arsenał może odegrać kluczową rolę w wojnie w Ukrainie. Siły Kijowa wystrzeliwują około 90 tysięcy pocisków artyleryjskich miesięcznie. Ich potrzeby znacznie przewyższają możliwości produkcyjne Stanów Zjednoczonych i Europy razem wziętych. Wynik wojny może zależeć od tego, której stronie pierwszej skończy się amunicja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Jesteśmy przekonani, że będziemy w stanie wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne. Jednocześnie będziemy nadal utrzymywać poziomy gotowości, które są niezbędne do obrony naszego narodu - powiedział w zeszłym tygodniu generał Patrick Ryder, rzecznik Pentagonu. Generał zaznaczył, że armia USA "nie będzie omawiała lokalizacji ani jednostek dostarczających sprzęt lub materiały" ze względu bezpieczeństwa operacyjnego.
Zastrzyk uzbrojenia dla Ukrainy. Potężna dostawa z USA i Patrioty z Hagi
Pentagon zwrócił się również w zeszłym roku do Korei Południowej w sprawie przeniesienia na Ukrainę amunicji z tamtejszych amerykańskich rezerw. USA zakupiły także 100 tysięcy nowych pocisków z południowokoreańskich linii produkcyjnych.
Zobacz także
Potężne wsparcie zapowiedziała również Holandia - Zamierzamy podążać za USA i Niemcami i wziąć udział w projekcie Patriot - powiedział holenderski premier Mark Rutte na spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem we wtorek w Białym Domu.
Dodał, że omówił kwestię przekazania holenderskiego systemu przeciwrakietowego z kanclerzem Olafem Scholzem. Rząd w Hadze podjął decyzję o przekazaniu broni po tragedii w Dnieprze, w którym w zawalonym po rosyjskim ostrzale budynku mieszkalnym w weekend zginęło ponad 40 osób.
Niewykluczone, że podobne dobre informacje o kolejnych dostawach dla Ukrainy pojawią się w piątek. W bazie lotniczej Ramstein w Niemczech zbiorą się bowiem przedstawiciele sił zbrojnych państw NATO.