Trwa ładowanie...

Bezlitośnie obnażył diabelski plan Putina. "To nie jest możliwe" [RELACJA NA ŻYWO]

Wtorek to 328. dzień rosyjskiej inwazji. Rosja zamierza zarządzić mobilizację dodatkowych 500 tys. ludzi - przekazał wojskowy wywiad. Jak stwierdził ukraiński ekspert, Rosjanie nie będą w stanie wyszkolić tylu żołnierzy. - Baza edukacyjna i materialna Rosji jest w stanie 'wchłonąć' maksymalnie 150 tys. poborowych. Trzeba ich karmić, ubrać, zaopatrzyć w paliwo i inne zasoby. Jeśli nie, nie będzie to armia rosyjska, ale armia w gumiakach i dresach - ocenił w rozmowie z agencją RBK Ukraina Wiktor Kewluk, ekspert ukraińskiego Centrum Strategii Obronnych. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Szojgu zapowiada zmiany. "Prezydent Federacji Rosyjskiej podjął decyzję" Szojgu zapowiada zmiany. "Prezydent Federacji Rosyjskiej podjął decyzję" Źródło: PAP, fot: YURI KOCHETKOV
d38wc1s
d38wc1s
  • Siergiej Szojgu, szef rosyjskiego resortu obrony zorganizował we wtorek spotkanie, na którym przedstawił ważne plany dotyczące rozwoju armii. Poinformował, że prezydent podjął decyzję o zwiększeniu jej liczebności w ciągu trzech lat do 1,5 mln żołnierzy (obecnie jest ich ok. 770 tys.). Mają powstać nowe okręgi wojskowe, nowe poligony i nowe jednostki wojskowe.


  • Jak ustalił ukraiński wywiad, rosyjski dyktator Władimir Putin polecił swoim wojskom zajęcie Donbasu do marca. - Putin nie zwraca uwagi na rzeczywistość, dlatego nie zmienił swoich głównych celów. Chce zniszczenia Ukraińców jako narodu i zniszczenia Ukrainy jako niepodległego państwa. Donbas to priorytetowy kierunek dla raszystów - przekazał w rozmowie przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR) Andrij Jusow.  • Rosja zamierza zarządzić mobilizację dodatkowych 500 tys. ludzi - przekazał wojskowy wywiad. - Baza edukacyjna i materialna Rosji jest w stanie 'wchłonąć' maksymalnie 150 tys. poborowych. Trzeba ich karmić, ubrać, zaopatrzyć w paliwo i inne zasoby. Jeśli nie, nie będzie to armia rosyjska, ale armia w gumiakach i dresach - ocenił w rozmowie z agencją RBK Ukraina Wiktor Kewluk.
Trwa łączenie
21:46, 17.01.2023

Szef  sztabu generalnego armii rosyjskiej generał Walerij Gierasimow, który od kilku dni jest naczelnym dowódcą sił Kremla na Ukrainie, dopuścił się w 2000 roku zbrodni wojennej w miejscowości Komsomolskoje w Czeczenii -  powiadomił we wtorek portal Kawkaz.Realii, jeden z projektów Radia  Swoboda.

Podczas  działań zbrojnych nieopodal Groznego w trakcie drugiej wojny  czeczeńskiej (1999-2009) Gierasimow był zastępcą dowódcy 58. armii,  czyli najważniejszej rosyjskiej formacji biorącej udział w konflikcie.  Operacja w Komsomolskoje jest uważana za duży sukces Gierasimowa, lecz w  rzeczywistości była zbrodnią na ludności cywilnej - ocenił obrońca praw  człowieka Aleksandr Czerkasow, cytowany przez Radio Swoboda.

21:38, 17.01.2023

Kijów nie ma wystarczajacej ilości prądu, by wyłączać go tylko wtedy, kiedy planowane są wstrzymania dostaw energii - przekazał prezes przedsiębiorstwa energetycznego  Serhij Kowalenko. Harmonogramy nie działają - dodał.

21:24, 17.01.2023

Ukraińscy żołnierze przybyli w niedzielę do amerykańskiej bazy wojskowej w stanie Oklahoma, aby szkolić się w obsłudze systemu obrony powietrznej Patriot, który Waszyngton dostarczy Kijowowi .

10 stycznia amerykańskie ministerstwo obrony powiadomiło, że szkolenie w Oklahomie ma objąć od 90 do 100 ukraińskich żołnierzy. - Spodziewamy się, że szkolenie Ukraińców z tego złożonego systemu potrwa kilka miesięcy - wyjaśniała Laura Cooper z Pentagonu.

21:13, 17.01.2023

Przedstawiciel rządu podkreślił, że sukcesy militarne Kijowa, m.in. wyzwolenie większości obwodu charkowskiego i dużej części Chersońszczyzny, nie byłyby możliwe bez znaczącego wsparcia wojskowego Zachodu.

"Dzisiejsza wojna, która jest wojną manewrową, może być prowadzona dzięki zasobom naszych partnerów, ale przede wszystkim dzięki (niezłomnej) woli Ukrainy. Uważam, że zawsze trzeba umieć mówić 'dziękuję'" - podkreślił Reznikow na łamach rządowego portalu ArmiaInform, odnosząc się do pomocy militarnej ze strony państw NATO.

21:04, 17.01.2023

Wcześniej nawet nie mogliśmy marzyć o tym, że otrzymamy system rakietowy  Patriot, który kosztuje około 1 mld dolarów, a minimalny czas szkolenia w jego obsłudze wynosi około 10 miesięcy; tymczasem nasi amerykańscy  partnerzy obiecali, że skrócą czas tych szkoleń do 10 tygodni - przekazał we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. 

20:55, 17.01.2023

Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odebrał w Londynie nagrodę "Przyjaciela Ukrainy". Jak mówił, jest to dla niego bardzo cenna nagroda i jest dumny, że ją otrzymał. 

20:48, 17.01.2023

Rosyjska propaganda znów uderza w Polskę. Tym razem media  podporządkowane pod Kreml chcą przekonać Rosjan, że w Wojsku Polskim  tworzone są specjalne oddziały LGBT. Przygotowali pod to kłamstwo  specjalne wideo. 

20:31, 17.01.2023

Jednostka rakietowych sił przeciwlotniczych Ukrainy zestrzeliła we wtorek rosyjski samolot szturmowy Su-25 w pobliżu Soledaru - czytamy w komuniakcie - dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy.

20:21, 17.01.2023

Reprezentacja Ukrainy także jest obecna w Davos.

20:17, 17.01.2023

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa siłownia jądrowa w Europie. Na jej terenie stacjonują rosyjscy żołnierze z ciężkim sprzętem, znajdują się tam też pracownicy koncernu Rosatom. 

Obiekt jest okupowany przez siły agresora od początku marca ubiegłego roku. W wyniku działań zbrojnych najeźdźców infrastruktura elektrowni była kilkakrotnie odłączana od sieci, a bezpieczeństwo obiektu atomowego, jak przekonuje strona ukraińska, jest poważnie zagrożone.

Pod koniec listopada okupanci zabronili wstępu na teren elektrowni wszystkim członkom personelu odmawiającym podpisania kontraktów z Rosatomem. Na początku grudnia Enerhoatom poinformował o odwołaniu głównego inżyniera obiektu, oskarżanego o zdradę i kolaborację z wrogiem.

20:12, 17.01.2023

Jeżeli nie wygonimy stamtąd najeźdźców, elektrownia może już nie wznowić pracy - ostrzegł Kotin. - Jeszcze trzy miesiące temu mógłbym powiedzieć, że w przypadku szybkiego wyzwolenia (siłowni) będziemy w stanie w ciągu tygodnia przyłączyć pierwsze dwa bloki energetyczne (do ukraińskiej sieci). Dzisiaj mogę powiedzieć, że w takiej sytuacji musielibyśmy sprawdzać poziom degradacji obiektu przez co najmniej dwa miesiące. Jeśli (okupacja) potrwa jeszcze przez rok lub dwa, to ruscy nigdy tych bloków nie uruchomią, ale faktycznie wygaszą działalność elektrowni - przewiduje szef Enerhoatomu.

20:06, 17.01.2023

W ocenie Kotina, najeźdźcy już nawet nie próbują przyłączyć elektrowni do swojego systemu energetycznego, ponieważ rozumieją, że byłoby to nierealne. Podczas trwającej blisko 10 miesięcy okupacji obiektu siłownia została poważnie uszkodzona. Wielkość strat jest szacowana na około 40 mld hrywien, czyli około 4,7 mld zł.

19:59, 17.01.2023

Jeśli okupacja Zaporoskiej Elektrowni Atomowej przez rosyjskie wojska potrwa jeszcze przez rok lub dwa, to przywrócenie funkcjonowania obiektu może okazać się niemożliwe - oznajmił we wtorek szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin, cytowany przez portal UNIAN.

19:47, 17.01.2023

Przypomnijmy, prze wojną ponad połowa energii elektrycznej produkowanej w Ukrainie pochodziła z elektrowni jądrowych. Na południu zlokalizowane są Zaporoska Elektrownia Atomowa i Południowoukraińska Elektrownia Atomowa. Pozostałe dwie siłownie jądrowe – Rowieńska i Chmielnicka – znajdują się w zachodniej Ukrainie.

19:40, 17.01.2023

Grossiemu podczas wizyty w Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej towarzyszyli szef Państwowej Inspekcji ds. Regulacji Jądrowej Ołeh Korikow, prezes Enerhoatomu Petro Kotin oraz minister energetyki Herman Hałuszczenko.

Jak poinformowano, od środy eksperci MAEA będą obecni we wszystkich ukraińskich obiektach energetyki jądrowej, łącznie z elektrownią w Czarnobylu, 110 km na północ od Kijowa. W sumie MAEA będzie miała 11-12 ekspertów na stałe rozmieszczonych w Ukrainie.

19:33, 17.01.2023

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) rozmieściła swoją misję w Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej; flaga MAEA powiewa teraz nad tą siłownią - poinformował we wtorek dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.

Grossi zapowiedział stałą obecność MAEA we wszystkich ukraińskich elektrowniach jądrowych, w tym w Czarnobylu. - To ważne, by pomóc Ukrainie w tych niezmiernie trudnych czasach. Nasi eksperci ds. bezpieczeństwa jądrowego i ochrony będą monitorować sytuację, zapewniać wsparcie techniczne i doradztwo, a także raportować swoje ustalenia do siedziby MAEA - powiedział.

19:21, 17.01.2023

Żołnierze Ukrainy pomagają wszystkim, którzy tego potrzebują. W mediach społecznościowych pojawiają się zdjecia, na których widać, jak patrole w Kramatorsku i Słowiańsku dokarmiają psy. Te stały się bezpańskie po tym, jak ich właściciele zginęli lub musieli się ewakuować w pośpiechu.

19:16, 17.01.2023

Holandia rozważa możliwość dostarczenia Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot - informuje Bloomerg, powołując się na infromacje od źródła, które chce zostać anonimowe. Zaznacza się, że rząd holenderski wkrótce podejmie ostateczną decyzję w sprawie przekazania tych systemów.

19:10, 17.01.2023

Występujący w telewizji generał Andriej Gurulew straszył unicestwieniem  Francji i Wielkiej Brytanii oraz użyciem największej bomby z czasów  ZSRR. Rzecznik Kremla groził, że zachodnie czołgi spłoną w Ukrainie. 

- Oznacza to, że Rosja obawia się nowej fali zachodnich dostaw uzbrojenia  na Ukrainę - tak powrót do propagandowych gróźb w rosyjskiej telewizji  interpretuje dr Wojciech Siegień z Uniwersytetu Gdańskiego. 

19:01, 17.01.2023

"Ostatnie dane wywiadowcze oraz doświadczenia po ataku Rosji na Ukrainę w 2014 roku pokazują, że Rosja nie ma żadnego pomysłu, chęci, ani planów odbudowy czy rozwoju okupowanych terytoriów Ukrainy. Popadają one w ruinę" - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP w swoim wpisie na Twitterze.

Żaryn zaznaczył, że Kreml nie ma pieniędzy na odbudowę, nie ma pomysłów, jak naprawić zniszczenia wywołane przez inwazje, a rosyjska obecność budzi sprzeciw mieszkańców, którzy mimo brutalnej okupacji starają się walczyć o wolną Ukrainę.


18:52, 17.01.2023

Terytoria Ukrainy okupowane przez Rosję popadają w ruinę - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Jak zaznaczył, rosyjscy najeźdźcy skupiają się na niszczeniu kolejnych terenów Ukrainy i to zdaje się im wystarczy.

18:42, 17.01.2023

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny spotkał się po raz pierwszy osobiście z Przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Markiem Milleyem.  Spotkanie odbyło się w Polsce.

Załużny napisał o nim w mediach społecznościowych. Przekazał, że przedstawił "pilne potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy, których zaspokojenie przyspieszy zwycięstwo". Sztab Generalny nie podał więcej szczegółów tego spotkania. 

18:23, 17.01.2023

Sytuacja na ukraińskim rynku pracy jest trudna, na jedno wolne miejsce pretenduje dziewięciu bezrobotnych - poinformowała we wtorek szefowa krajowego urzędu pracy Julia Żowtiak. Jak dodała, najwięcej miejsc pracy jest w sektorze przemysłu przetwórczego i w rolnictwie.

Szanse w poszukiwaniach pracy mają też robotnicy wykwalifikowani.

18:12, 17.01.2023

W jednym z ostatnich wywiadów przywódca Ramzan Kadyrow po raz kolejny przekazał, że Rosja gotowa jest zniszczyć świat w imię osięgniecia absurdalnych celów Putina. Jak stwierdził,  "Rosja nigdy nie przegra wojny". Dodał też, że nawet jeśli byłoby takie "zagrożenie", to  Putin ma "czerwony guzik".

18:05, 17.01.2023


"W związku z ustaniem członkostwa Federacji Rosyjskiej w Radzie Europy następujące traktaty międzynarodowe przestają obowiązywać w stosunku do Federacji Rosyjskiej od dnia 16 marca 2022 r.: Karta Rady Europa z dnia 5 maja 1949 r., (…) Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z dnia 4 listopada 1950 r., (...) Europejska Konwencja o zwalczaniu terroryzmu z dnia 27 stycznia 1977 r." – napisano w dokumencie, który cytuje TASS.

W sumie Putin chce zrezygnować z 21 dokumentów. Należą do nich także Europejska Karta Samorządu Terytorialnego z dnia 15 października 1985 r. oraz Europejska Karta Społeczna (zrewidowana) z dnia 3 maja 1996 r. 


17:57, 17.01.2023

Putin przedstawił w Dumie Państwowej projekt ustawy o wygaśnięciu umów międzynarodowych Rady Europejskiej  w stosunku do Federacji Rosyjskiej - przekazała rosysjka agencja informacyjna TASS. Chodzi m.in. o Kartę Rady Europy, czy europejską konwencję o zwalczaniu terroryzmu i ochronie praw człowieka .

źródło: PAP / Ukraińska Prawda / Interfax / Reuters / BBC / CNN / Ukrinform / Kanał24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d38wc1s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d38wc1s
Więcej tematów