Trwa ładowanie...
d31trvo

USA, Rosja i ONZ wznowią romzmowy w sprawie Syrii

• Wysocy przedstawiciele USA, Rosji i ONZ spotkają się w Genewie, aby podjąć próbę wznowienia rokowań pokojowych w sprawie Syrii
• - Kierujemy się nadzieją, że podjęcie w jakiś sposób dyskusji o Syrii pomoże w posunięciu naprzód procesu (dyplomatycznego) - powiedziała Jessy Chahine, rzeczniczka specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury
• Rosja i USA współprzewodniczą Międzynarodowej Grupie Wsparcia Syrii (ISSG)
• Woja domowa w Syrii trwa już sześć lat
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA, Rosja i ONZ wznowią romzmowy w sprawie Syrii
(AFP, Fot: GEORGE OURFALIAN)
d31trvo

- Kierujemy się nadzieją, że podjęcie w jakiś sposób dyskusji o Syrii pomoże w posunięciu naprzód procesu (dyplomatycznego) i rozpoczęciu nowej rundy rokowań pokojowych - powiedziała Jessy Chahine, rzeczniczka specjalnego wysłannika ONZ do Syrii Staffana de Mistury.

Rzeczniczka zastrzegła, że na razie nie może podać szczegółów dotyczących dokładnego miejsca spotkania ani też szczebla, na jakim będą reprezentowane Rosja i Stany Zjednoczone. Z ramienia ONZ weźmie w tym spotkaniu udział jako mediator Mistura.

Rosja i USA współprzewodniczą Międzynarodowej Grupie Wsparcia Syrii (ISSG) składającej się z dwudziestki krajów mających mniejszy lub większy wpływ na uczestników konfliktu.

d31trvo

- Wierzymy, że najbliższe dni będą decydujące dla ustalenia, na jakim znajdujemy się etapie, z porozumienie między współprzewodniczącymi może być bardzo pomocne - podkreśliła Chahine.

Mistura odbywa obecnie spotkania z przedstawicielami różnych krajów wchodzących w skład ISSG, starając się doprowadzić do przyspieszenia procesu pokojowego.

Mediator z ramienia ONZ wymienia 1 sierpnia jako najpóźniejszy termin rozpoczęcia nowej rundy negocjacji.

Na początku swej misji De Mistura określał 1 sierpnia jako ostateczny termin zakończenia konfliktu, ale zaostrzenie walk i krytyczna sytuacja humanitarna, zwłaszcza skupisk ludzkich na terenach znajdujących się w stanie oblężenia, do których trudno dotrzeć, bardzo opóźniło polityczne rozwiązywanie kryzysu.

d31trvo

Zobacz także: Bombardowania terenu rebeliantów w Syrii. Zginęło 43 cywilów, w tym 9 dzieci

d31trvo

Podziel się opinią

Share
d31trvo
d31trvo
Więcej tematów