Trwa ładowanie...

USA: Ogromny wzrost chorób wenerycznych. Darmowe prezerwatywy w szkołach zapobiegną?

Od tego roku szkolnego cztery szkoły średnie w hrabstwie Montgomery w stanie Maryland w USA zdecydowały się rozdawać darmowe prezerwatywy nastolatkom. W ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych znacząco wzrosła liczba osób z chorobami wenerycznymi, ale też spadła aktywność seksualna nastolatków - jest najniższa od 20-tu lat.

USA: Ogromny wzrost chorób wenerycznych. Darmowe prezerwatywy w szkołach zapobiegną?Źródło: iStock.com
d20r8l8
d20r8l8

Mimo że hrabstwo wybrało szkoły na przetestowanie programu, to tak naprawdę jest on częśćią planu krajowego. W 2017 roku w USA odnotowano największe wzrosty zachorowań od lat - na chlamydię o 17,5%, na rzeżączkę o 29%, kiłę pierwotną i wtórną o 51%, a na wczesną o 85%t. Łącznie liczba ta sięga prawie 2,3 miliona obywateli, z czego 1,7 miliona została zarażona chlamydią. Najwięcej chorych przybyło w grupie 15-29 lat.

- To jest kryzys zdrowia publicznego i choć odzwierciedla to krajowe tendencje, ważne jest, abyśmy przekazywali informacje na temat profilaktyki, aby młodzież i młodzi dorośli mogli podejmować bezpieczne decyzje - mówi dr Travis Gayles, oficer ochrony zdrowia w Montgomery.

Liczba chorych na chlamydię, rzeżączkę, kiłę pierwotną, wtórną i wczesną w USA w latach 2013-2017. CDC/cdc.gov
Liczba chorych na chlamydię, rzeżączkę, kiłę pierwotną, wtórną i wczesną w USA w latach 2013-2017. Źródło: CDC/cdc.gov

Nie pierwszy raz prezerwatywy będą dostępne w szkołach nieodpłatnie. W latach 90-tych XX wieku. wprowadzono je, żeby zapobiec epidemii AIDS. W 2013 r. Amerykańska Akademia Pediatrii wydała deklarację wspierającą stosowanie prezerwatyw wśród nastolatków, aby zapobiegać chorobom przenoszonym drogą płciową i niezamierzonym ciążom. Wedłup AAP, Szkoły średnie są odpowiednim miejscem do dystrybucji prezerwatyw, a programy te są najskuteczniejsze w połączeniu z edukacją zdrowia seksualnego.

d20r8l8

Chlamydia, rzeżączka i kiła są uleczalne przy pomocy antybiotyków, ale jeśli nie zostaną poddane leczeniu, mogą prowadzić do poważnych powikłań. Należą do nich niepłodność, zapalenie narządów miednicy mniejszej i ciąża ektopowa. Prawidłowe i konsekwentne stosowanie prezerwatyw z lateksu może zmniejszyć ryzyko większości chorób przenoszonych drogą płciową, a także niezamierzonych ciąż.

Jeśli w wybranych czterech szkołach program sprawdzi się, rozszerzy się na cały stan. Docelowo darmowe prezerwatywy mają być dostępne w każdej szkole średniej w Stanach Zjednoczonych.

d20r8l8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20r8l8
Więcej tematów