Trwa ładowanie...
d1ho7fa

USA: dożywocie dla Hansena za szpiegostwo

Robert Hanssen - pracownik FBI oskarżony o szpiegostwo na rzecz ZSRR i Rosji - został w piątek skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

d1ho7fa
d1ho7fa

Agent FBI Robert Philip Hanssen został aresztowany 18 lutego 2001 roku pod zarzutem szpiegostwa. W FBI zajmował się działalnością kontrwywiadowczą, czyli ściganiem agentów obcych państw. W sumie szpiegował dla ZSRR, a później dla Rosji przez co najmniej dwa dziesięciolecia. Za swe szpiegowskie usługi otrzymał około 1,4 miliona dolarów, w tym około 600.000 dolarów w gotówce i resztę w innych walorach, m.in. w diamentach.

Hanssen uniknął kary śmierci, decydując się na pełną współpracę z prowadzącymi śledztwo. Jego szpiegowska działalność spowodowała śmierć co najmniej dwóch funkcjonariuszy KGB, pracujących dla CIA. W 1985 roku wyjawił KGB tożsamość dwóch agentów - Siergieja Motorina i Walerija Martynowa - którzy, pracując w ambasadzie ZSRR w Waszyngtonie, dostarczali jednocześnie tajne informacje wywiadowi amerykańskiemu. Rząd sowiecki zwabił ich do kraju, gdzie zostali aresztowani, skazani na śmierć za szpiegostwo i straceni.

57-letniego dziś Hanssena, ojca sześciorga dzieci, aresztowano, gdy zostawiał w ukrytym miejscu szpiegowskie meldunki dla agentów rosyjskich.

Hanssen jest trzecim agentem w historii FBI, oskarżonym o szpiegostwo.

d1ho7fa

W 1997 roku Earl Pitts, wykładowca akademii FBI w Quantico w stanie Wirginia został skazany na 27 lat więzienia za wieloletnie szpiegostwo na rzecz Moskwy.

Kolejnym szpiegiem był Richard W. Miller, agent FBI z Los Angeles, aresztowany w 1984 roku pod tym samym zarzutem i skazany na 20 lat więzienia.

W USA nie skazano nikogo na karę śmierci za szpiegostwo od 1953 roku - od czasu egzekucji małżeństwa Rosenbergów, skazanych za sprzedanie ZSRR tajemnic produkcji bomby atomowej. (aka)

d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj