Trwa ładowanie...
d2cvjs6

USA chcą zwrotu obrazów Diny Babbitt

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła w środę rezolucję wzywającą rząd polski do zwrotu siedmiu akwarel, byłej więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu - Diny Babbitt. Akwarele znajdują się w Muzeum Oświęcimskim.

Share
d2cvjs6

Rezolucja, uchwalona jako część ustawy o budżecie Departamentu Stanu, apeluje także do prezydenta George`a W. Busha oraz do sekretarza stanu Colina Powella, aby uczynili "wszelkie niezbędne wysiłki" na rzecz odzyskania obrazów przez Dinę Babbitt. Autorka tych prac mieszka obecnie w USA i jest obywatelką amerykańską.

Izba Reprezentantów stwierdziła m.in. w rezolucji, że odmawianie zwrotu jej prawowitej własności potęguje ból i cierpienie, którego doświadczyła z powodu swoich przeżyć w Auschwitz.

Babbitt - dawniej Gottliebova, Czeszka żydowskiego pochodzenia, namalowała w hitlerowskim obozie siedem portretów cygańskich współwięźniów na rozkaz lekarza obozowego i zbrodniarza wojennego doktora Josepha Mengele. Ocaliło to życie jej oraz przebywającej z nią w obozie matki.

Po wojnie portrety znalazły się w państwowym Muzeum Oświęcimskim. Pani Babbit od kilku lat domaga się ich zwrotu.

d2cvjs6

Jeszcze zanim Izba uchwaliła rezolucję, dyrekcja muzeum oświadczyła, że obrazy pani Babbitt muszą pozostać w jego zbiorach. Przedstawiciele muzeum argumentują, że akwarele nie są tylko dziełem sztuki, lecz także - a może nawet przede wszystkim - dokumentem niemieckich zbrodni wojennych.

Wicedyrektor muzeum - Krystyna Oleksy, powiedziała, że portrety mają wejść w skład stałej wystawy poświęconej martyrologii Romów.(mk)

d2cvjs6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cvjs6
Więcej tematów