Trwa ładowanie...
d1s71px
d1s71px

USA: amnestia dla Meksykanów, nie dla Polaków?

Jeśli dojdzie do ogłoszenia amnestii dla nielegalnych imigrantów, to ­- zdaniem przedstawiciela Kongresu Polonii Amerykańskiej ­- obejmie ona również Polaków. "Nielegalnie przebywający w USA Polacy zostaną automatycznie objęci programem legalizacji zaproponowanej 3 milionom Meksykanom, którą przygotowuje obecnie prezydent Bush -­ powiedział Les Kuczyński, dyrektor wykonawczy Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA) w Chicago.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1s71px

Specjalny zespół doradców prezydenta Busha pod kierunkiem sekretarza stanu Colina Powella i prokuratora generalnego Johna Ashcrofta przygotowuje projekt ustawy o amnestii dla 3 milionów nielegalnych Meksykanów. Projekt zostanie ogłoszony w najbliższych dniach.

Les Kuczyński podkreślił, że projekt musi być przedłożony w formie odpowiedniej ustawy Kongresowi. Dyrektor wykonawczy KPA dodał, że akcja legislacyjna w Kongresie będzie miała wpływ na status każdej innej grupy etnicznej w USA, bez względu na jej pochodzenie etniczne czy rasowe. "Jeśli zostaną nią objęci Meksykanie, to Azjaci i Europejczycy również" -­ utrzymywał Kuczyński.

Innego zdania jest Chung Wha Hong, dyrektorka z New York Immigration Coalition. "Proces nie będzie automatyczny" -­ stwierdziła. Zwróciła też uwagę, że w przeszłości robiono przecież wyjątki w stosunku do Kubańczyków czy Nikaraguańczyków. "Jesteśmy zadowoleni, że próbuje się rozwiązać problem nielegalnych, ale pojawia się pytanie o sprawiedliwe podejście w stosunku do innych grup etnicznych" -­ powiedziała Chung Wha Hong.

d1s71px

Les Kuczyński zapowiedział, że KPA zamierza podjąć akcję lobbyingowa na rzecz amnestii. Określił on liczbę nielegalnych Polaków mieszkających w USA na "dziesiątki tysięcy".

KPA wchodzi w skład liczącej ponad 20 etnicznych organizacji koalicji, która działa w Waszyngtonie. To w ramach tej koalicji odbywać się będą wszelkie poczynania. (Marek Tomaszewski/pr)

Nowy Dziennik

Podziel się opinią

Share

d1s71px

d1s71px
d1s71px
Więcej tematów