Trwa ładowanie...
d331cgc
usa

USA. Administracja Donalda Trumpa ocenia, że zemsta Iranu nastąpi "w ciągu tygodni lub miesięcy"

Stany Zjednoczone są podzielone w ocenie decyzji prezydenta o ataku i zabiciu generała Kasema Sulejmaniego. Otoczenie Donalda Trumpa ocenia, że zapowiedziany odwet Iranu nie nastąpi szybko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Trump podczas konferencji w Miami, 3 stycznia br.
Donald Trump podczas konferencji w Miami, 3 stycznia br. (PAP, Fot: PAP)
d331cgc

W sobotę doszło do serii ataków w Bagdadzie w tzw. Zielonej Strefie, gdzie mieści się m.in. ambasada USA. Także na jeden z najważniejszych meczetów w krajów wciągnięto czerwoną flagę.

Na razie nikt nie wziął odpowiedzialności za ataki w stolicy Iraku. Eksperci oceniają, że to odpowiedź Iranu na zabicie jednego z najważniejszych wojskowych na Bliskim Wschodzie.

"Na meczecie Jamqaran w Qom wciągnięto dziś czerwoną flagę. Symbol wojny (z kilkoma znaczeniami, również - zemsty za bezprawne zamordowanie)" – napisał na Twitterze Wojciech Szewko.

d331cgc

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać moment wciągnięcia czerwonej flagi.

Amerykanie jednak uspokajają. Administracja Donalda Trumpa ostrzegła członków Kongresu, że Iran powinien zemścić się na USA "w ciągu kilku tygodni" za atak, w którym zginął irański generał.

CNN podaje, że w amerykańskich agencjach wojskowych i wywiadowczych toczą się intensywne dyskusje. Eksperci mają oceniać czy Iran może przygotować jakieś uderzenia odwetowe w ciągu najbliższych kilku dni, czy też poczeka jakiś czas.

d331cgc

Według źródeł dziennikarzy w Waszyngtonie, "istnieją sprzeczne opinie" na temat tego, czy Iran szybko zemści się, czy zaczeka, ale amerykańska obrona wojskowa jest gotowa.

Przewodniczący Wspólnego Szefa Generalnego Mark Milley publicznie poruszył kwestię potencjalnego odwetu z Iranu w piątek. Zapytany, czy w regionie istnieje zagrożenie dla bezpieczeństwa USA, Milley bez ogródek odpowiedział: "Cholera, istnieje ryzyko".

Urzędnicy z Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Departamentu Stanu, Pentagonu i agencji wywiadowczych powtórzyli tę troskę podczas niejawnych odpraw w piątek, wyjaśniając, że nie chodzi o to, czy Iran zareaguje, ale kiedy, gdzie i jak.

Informator CNN przekazał, że administracja Donalda Trumpa nie wyklucza zemsty Iranu nawet w ciągu najbliższych kilku tygodni lub miesięcy, biorąc pod uwagę, jak Iran historycznie zareagował na to, co uważa za akty agresji wobec reżimu.

d331cgc

Przypomnijmy, że prezydent Iranu Hassan Rouhani powiedział w sobotę, że Stany Zjednoczone popełniły "poważny błąd" zabijając generała Sulejmaniego i "poniosą konsekwencje tego przestępstwa nie tylko dzisiaj, ale także w nadchodzących latach".

Urzędnicy administracji potwierdzili istnienie, ale nie podali liczby ani lokalizacji irańskich przedstawicieli na półkuli zachodniej, zarówno na terenie Stanów Zjednoczonych, jak i poniżej granicy południowej.

Amerykanie zauważają, że Teheran może również zemścić się, uderzając w regionalnych sojuszników USA w Iraku i na Bliskim Wschodzie.

CNN ocenia, że w czasie, gdy administracja potajemnie podejmuje kroki w kraju i na arenie międzynarodowej w celu przygotowania się do możliwego odwetu, takimi jak wysyłanie tysięcy żołnierzy do regionu, urzędnicy przyznają, że jest tylko tyle, co mogą zrobić, biorąc pod uwagę niezliczoną liczbę opcji dostępnych Iranowi.

d331cgc

Źródło: CNN

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Zabił jej męża. Magdalena Adamowicz: "nie czuję do niego nic"

d331cgc

Podziel się opinią

Share
d331cgc
d331cgc
Więcej tematów