Urzędnik-łapówkarz
Łapówkarstwo oraz ujawnienie tajemnicy służbowej – to zarzuty łódzkiej prokuratury wobec 59-letniego Tadeusza K., radcy z departamentu programów offsetowych ministerstwa gospodarki. Urzędnik został zawieszony w obowiązkach służbowych.
Tadeusz K. został zatrzymany w grudniu ub.r. przez funkcjonariuszy łódzkiej ABW. Zatrzymania dokonano w związku ze śledztwem dotyczącym wyłudzenia ponad 4 mln zł państwowych dotacji dla łódzkiego zakładu zbrojeniowego „Wifama-Prexer”.
Po zatrzymaniu ministerstwo zawiesiło Tadeusza K. w pełnieniu obowiązków.
Tadeusz K. jest oskarżony o przyjęcie w latach 1996-2000 łapówek w wysokości co najmniej 127 tys.zł. Według prokuratury, urzędnik przyjmował łapówki w związku z pełnioną wówczas funkcją wicedyrektora w Centralnym Urzędzie Planowania oraz w resorcie gospodarki, gdzie był odpowiedzialny za tworzenie Centralnego Planu Mobilizacji Gospodarki. Na podstawie tego programu tworzono listy przedsiębiorstw otrzymujących dotacje budżetowe.
Jak wykazało śledztwo, w zamian za łapówki od firm urzędnik wydawał korzystne dla nich decyzje związane z udzielaniem państwowych dotacji.
Urzędnik jest również oskarżony o ujawnienia tajemnicy służbowej. Według prokuratury, w styczniu ub.r., ujawnił prezesowi spółki „Wifama-Prexer” kserokopię, objętej tajemnicą służbową, korespondencji procesowej prowadzonej przez prokuraturę z ministerstwem gospodarki. Tydzień później podejrzany o wyłudzenia prezes spółki Jan Z. został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW.
Tadeusz K. siedzi w areszcie. Przyznał się do zarzucanych mu czynów. Przed sądem stanie również jego 28-letnia córka, oskarżona o pomoc w wyłudzeniu dotacji.
Zarzuty w tej sprawie przedstawiono w sumie 88 osobom, w tym wszystkim członkom byłego zarządu łódzkiej firmy, przeciw którym wciąż trwa prokuratorskie śledztwo.