Trwa ładowanie...

Uroczystość Wszystkich Świętych 2019. Jak obchodzić 1 listopada?

Święto Wszystkich Świętych wypada 1 listopada. Tego dnia odwiedzamy cmentarze, dekorujemy groby zniczami i kwiatami, wspominamy zmarłych. Dowiedz się, jak obchodzić to święto.

Uroczystość Wszystkich Świętych 2019. Jak obchodzić 1 listopada?Źródło: WP.PL
d3bwq3i
d3bwq3i

Uroczystość Wszystkich Świętych 2019. Skąd wywodzi się to święto?

Wszystkich Świętych to jedno z najpopularniejszych świąt w Polsce. Ponad 90% Polaków odwiedza na początku listopada groby swoich bliskich. Kwiaty i znicze pojawiają się też na mogiłach osób zasłużonych.

Święto 1 listopada ma złożoną tradycję. Łączą się w nim inspiracje dawnych rytuałów pogańskich i późniejszy, chrześcijański kult męczenników i świętych. Celtowie, Germanowie i Słowianie czcili zmarłych przodków w okresie, który uznawali za koniec lata i początek zimy. W średniowieczu Kościół przesunął na 1 listopada wspomnienie wszystkich tych, którzy już dostali się do nieba. Chrześcijańskie święto miało w ten sposób przejąć część pogańskich tradycji. Co więcej, dużą liczbę pielgrzymujących na groby łatwiej było wyżywić już po zakończeniu żniw.

Do czczenia Wszystkich Świętych Kościół przygotowywał się powoli, w obawie przed bałwochwalstwem czy zbytnim podkreśleniem dawnych rytuałów pogańskich. W świecie nowoczesnym odwrócił się wcześniejszy trend. Dzień taki jak Halloween, kiedyś wigilia Wszystkich Świętych, stał się komercyjnym świeckim świętem.

Uroczystość Wszystkich Świętych. Czy prawosławni obchodzą 1 listopada?

Dla katolików 1 listopada to ważne święto nakazane, mające ten sam status, co Trzech Króli albo Boże Ciało. Wierni mają obowiązek uczestnictwa w mszy świętej. Nie mają tego obowiązku w Zaduszki, choć w praktyce wielu katolików również tego dnia odwiedza cmentarze i kościoły. W tym roku Wszystkich Świętych przypada w piątek, więc w ten dzień nie obowiązuje post.

d3bwq3i

Wszystkich Świętych obchodzą katolicy, luteranie, ewangelicy reformowani anglikanie, metodyści i inni protestanci. Mieszkający w Polsce prawosławni zwyczajowo udają się na groby, chociaż cerkiew nie obchodzi tego święta.

Prawosławne święto analogiczne do Wszystkich Świętych nazywa się Radonica. Obchodzone jest po prawosławnej Wielkanocy, w kwietniu lub maju. W listopadzie wierni cerkwi udają się na groby w ramach tak zwanej soboty rodzicielskiej, przypadającej zawsze przed dniem św. Dymitra, obchodzonym w Cerkwi 8 listopada. Stąd też inna nazwa święta – sobota dymitriewska. Wtedy prawosławni modlą się za tych, którzy odeszli już do swoich przodków.

Uroczystość Wszystkich Świętych. Czy 1 listopada idziemy do pracy? Czym jest akcja "Znicz"?

1 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy. Uczniowie nie pójdą do szkół, sklepy i urzędy będą zamknięte. W sobotę wypadają Zaduszki, które nie są wolne od pracy – tego dnia sklepy będą otwarte. Niedziela 3 listopada nie jest handlowa.

Od 2006 roku w okresie Wszystkich Świętych policja organizuje akcję "Znicz". Około 5 tysięcy funkcjonariuszy, a także strażników miejskich i żandarmów, będzie czuwać nad bezpieczeństwem na drogach i w okolicach cmentarzy. Spodziewajmy się wzmożonych kontroli trzeźwości i stanu technicznego pojazdów.

d3bwq3i

Rok temu podczas trwania akcji "Znicz" w 408 wypadkach zginęło 50 osób, a 502 zostały ranne. Policjanci zatrzymali 1299 pijanych kierowców. Najtragiczniejsze wypadki powodowała brawura i nadmierna prędkość.

Wszystkich Świętych. Jak znaleźć zmarłego na cmentarzu?

Znaleźć zmarłego na cmentarzu wcale nie jest łatwo. Ogólnopolskie wyszukiwarki wyrzucają niewiele wyników, nawet jeśli szukamy osoby powszechnie znanej. Poszukując danego grobu, dobrze najpierw dowiedzieć się, o którą nekropolię chodzi. Wtedy możemy skorzystać z lokalizatorów dla poszczególnych miast:

Jeśli nie uda się nam znaleźć grobu w internecie, pozostaje kontakt z władzami cmentarza albo poszukiwania na własną rękę.

d3bwq3i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bwq3i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj