Trwa ładowanie...

Uratował 600 dzieci przed nazistami. Zmarł w wieku 107 lat

Nie żyje Johan van Hulst, Holender, który uratował uratował przed Holokaustem 600 żydowskich dzieci. - Najbardziej myślałem o rzeczach, których nie mogłem zrobić. O kilku tysiącach dzieci, których nie byłem w stanie uratować - mówił.
Share
Johan van Hulst uratował przed śmiercią z rąk nazistów 600 dzieci
Johan van Hulst uratował przed śmiercią z rąk nazistów 600 dzieciŹródło: wikimedia.org, Fot: Evers, Joost / Anefo
d170vc8

Johan van Hulst był dyrektorem studium nauczycielskiego, który zasłynął ocaleniem dzieci przed śmiercią w niemieckich obozach koncentracyjnych. Dzieci były umieszczane w przedszkolu, tuż obok miejsca, gdzie pracował Holender - podaje nytimes.com.

Dzieci były przekazywane przez żywopłot i ukrywane w lesie do czasu, aż ruch oporu nie przemycił je dalej na wieś. Szacuje się, że w ten sposób van Hulst ocalił przed śmiercią blisko 600 z nich. Mimo to, Holender zarzucał sobie, że mógł uratować kolejne życia.

- Wiesz na pewno, że dzieci, które zostawiłeś, umrą. Wziąłem ze sobą 12. Później zadawałem sobie pytanie dlaczego nie 13? - mówił van Hulst. - Jedną z najstraszliwszych rzeczy było dokonanie wyboru. Mogliśmy uratować tylko kilka z nich - dodał.

d170vc8

Zobacz także: Spowiedź w XXI wieku nie musi być szczegółowa. "To nie kontrola urzędu skarbowego"

Za swoje bohaterstwo został odznaczony przez Yad Vashem tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Kolegium nauczycielskie, w którym pracował van Hulst jest teraz Narodowym Muzeum Holokaustu.

Źródło: nytimes.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d170vc8

Podziel się opinią

Share
d170vc8
d170vc8
Więcej tematów