Upał i burze to piekielny miks. Nie żyje turysta rażony piorunem. TOPR ostrzega

Lekarzom z zakopiańskiego szpitala nie udało się uratować turysty, którego raził piorun na Giewoncie. Przyczyną śmierci było najprawdopodobniej bezpośrednie rażenie - przekazali tatrzańscy ratownicy. W górach upał jest równie groźny jak burze - przestrzega TOPR.

Tatry. Nie żyje turysta rażony piorunem na Giewoncie
Tatry. Nie żyje turysta rażony piorunem na Giewoncie
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta, Twitter-TOPR-screen
Arkadiusz Jastrzębski

Gwałtowna burza z licznymi wyładowaniami atmosferycznymi i nawalnym deszczem nad Tatrami rozpętała się w środę po południu. Tymczasem w górach o tej porze panuje duży ruch turystyczny, a przed wejściem na popularne szczyty stoją kolejki turystów. Tak jest m.in. przed kopułą szczytową Giewontu.

Tatry. Turysta porażony piorunem na Giewoncie

Zgłoszenie o rażonym przez piorun mężczyźnie dotarło do centrali TOPR w Zakopanem kilka minut po godzinie 17. Ratownicy udali się na miejsce wypadku na pokładzie śmigłowca.

"Chorego w trakcie resuscytacji podjęto śmigłowcem i przekazano do karetki na lądowisku w Zakopanem. Niestety, w szpitalu wieczorem stwierdzono zgon turysty. Przyczyną śmierci było najprawdopodobniej bezpośrednie rażenie piorunem" - przekazali ratownicy TOPR w komunikacie.

Wyjaśnili, że wypadek miał miejsce kilka metrów od krzyża na wierzchołku Giewontu.

Zobacz też: Kiedy jechać na wakacje? Synoptyk IMGW mówi wprost

Giewont jest szczególnie narażony na wyładowania atmosferyczne z uwagi na metalowy krzyż na szczycie oraz zainstalowane na podejściu łańcuchy, które przyciągają pioruny.

Pogoda. Przewodnik tatrzański o burzach i upałach w górach

Popołudniami burze w górach zdarzają się niemal codziennie w ostatnich dniach czerwca. Temperatura w Zakopanem osiąga 30 st. C, a na szczytach Tatr przekracza 20 st. C.

Przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając przestrzega w rozmowie z PAP, że w górach taka pogoda jest groźna zarówno ze względu na upał, jak i częste wyładowania.

Zdaniem przewodnika - właśnie z powodu popołudniowych burz - wyjście na wycieczkę należy zaplanować w godzinach wczesnoporannych. - Oprócz spakowania do plecaka zapasu wody, pamiętajmy o wczesnym wyjściu na szlak, ponieważ rano jest też dużo chłodniej, niż w ciągu dnia - radzi przedstawiciel TPN.

Ratownicy TOPR apelują, aby przed wyjściem w wyższe partie gór, wziąć pod uwagę inne warunki pogodowe na tamtych wysokościach. To oznacza właściwe ubranie oraz wyposażenie.

W trakcie burzy w górach należy unikać otwartych przestrzeni. "Nie można jednak też chronić się pod pojedynczymi drzewami oraz zostawać na graniach" - przekazali w komunikacie ratownicy.

Pogoda w Tatrach i innych regionach. Ostrzeżenia synoptyków i IMGW

TOPR ostrzega, że w górach turyści już "po pierwszych symptomach zapowiadających zmianę pogody powinni schodzić w bezpieczne miejsce".

Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami i upałem. Prognoza biura Cumulus dla Wirtualnej Polski pokazuje, że równie groźnie na południu Polski będzie co najmniej do początku weekendu.

Źródła: TOPR, Tatromaniak, WP, PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
pogodaupałburza

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (107)