Trwa ładowanie...
IAR

Unia Europejska, NATO i USA potępiły wjazd rosyjskiego konwoju na Ukrainę

Unia Europejska i NATO potępiły wjazd rosyjskiego konwoju na Ukrainę. Pierwsze ciężarówki przekroczyły granicę przed południem, a według relacji separatystów, niektóre z nich dotarły już do Ługańska na wschodzie kraju. Wjazd rosyjskiego konwoju "ostro potępił" rzecznik Pentagonu kontradmirał John Kirby. W związku z wjazdem rosyjskiego konwoju na Ukrainę bez zgody Kijowa jeszcze dziś na wniosek Litwy ma się zebrać Rada Bezpieczeństwa ONZ.
Share
Anders Fogh Rasmussen
Anders Fogh RasmussenŹródło: PAP/EPA, Fot: TOR ERIK SCHRODER
dalyuyi

Zdaniem Unii Europejskiej Rosja dopuściła się "jawnego naruszenia ukraińskiej granicy". Rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Sebastien Brabant oświadczył, że wkroczenie konwoju z pomocą humanitarną na ukraińskie terytorium bez eskorty Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i bez zgody ukraińskich władz jest także sprzeczne z poprzednimi uzgodnieniami między Ukrainą, Rosją i MCK.

“Wzywamy Rosję do wycofania się z tej decyzji” - napisał rzecznik.

W podobnym tonie wypowiedział się sekretarz generalny NATO. Anders Fogh Ramussen potępił wjazd konwoju uznając to za “wyraźne naruszenie międzynarodowych zobowiązań Rosji” oraz “dalsze naruszenie przez Rosję ukraińskiej suwerenności”.

dalyuyi

Rasmussen powiedział, że działania te mogą jedynie "pogłębić kryzys w regionie, który Rosja sama wywołała i który wciąż podsyca”.

Szef Sojuszu dodał, że rozwój wydarzeń na Wschodzie jest bardzo niepokojący, biorąc pod uwagę także dalsze dostawy broni i sprzętu przez Rosję dla separatystów oraz rosnącą obecność wojsk i sił powietrznych w pobliżu Ukrainy”.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun także wyraził głębokie zaniepokojenie doniesieniami o wjeździe rosyjskiego konwoju na Ukrainę bez zgody Kijowa i wskazał, że może to doprowadzić do eskalacji napięć - poinformował jego rzecznik Stephane Dujarric.

Rzecznik podkreślił, że wszelkie jednostronne działania grożą zaostrzeniem i tak już niebezpiecznej sytuacji na wschodzie Ukrainy.

dalyuyi

"To pociągnie dodatkowe koszty i izolację Rosji"

Rzecznik Pentagonu kontradmirał John Kirby "ostro potępił" wjazd rosyjskiego konwoju na Ukrainę z pogwałceniem jej integralności terytorialnej i zaapelował do Moskwy o natychmiastowe wycofanie konwoju.

Powiedział, że niewycofanie przez Rosję z Ukrainy samochodów i personelu "pociągnie za sobą dodatkowe koszty i izolację".

Kirby przypomniał, że minister obrony Rosji "gwarantował" niedawno ministrowi obrony USA Chuckowi Hagelowi, że rosyjskie wojsko nie wejdzie na Ukrainę.

Rosja nie uzgodniła z władzami w Kijowie wjazdu na teren Ukrainy konwoju, któremu, wbrew planom, nie towarzyszą również przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK).

dalyuyi

Podziel się opinią

Share
dalyuyi
dalyuyi
Więcej tematów