Trwa ładowanie...
d3k4auz

UNESCO wezwało Polskę do zaprzestania wycinki Puszczy Białowieskiej

Sukces obrońców Puszczy Białowieskiej. UNESCO uznało ich racje. Polska ma powstrzymać wycinkę Puszczy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
UNESCO wezwało Polskę do zaprzestania wycinki Puszczy Białowieskiej
(WP.PL, Fot: Piotr Paciorek)
d3k4auz

Polska na natychmiast przestać ciąć drzewa w Puszczy Białowieskiej i do grudnia 2018 przedstawić UNESCO nowy raport o stanie lasu. Decyzję przyjęto w środę, po burzliwej dyskusji, na trwającej w Krakowie sesji UNESCO.

Po poprawkach, które wcześniej w środę zgłosił Kazachstan, zgodzono się na wydłużenie terminu przedstawienia raportu o stanie zachowania puszczy do grudnia 2018 r., ale znalazł się tam zapis o możliwym wpisie na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.

d3k4auz

Przeczytaj także: Ekolodzy rozpoczęli operację Rospuda 2.0. Bronią Puszczy Białowieskiej

"Doskonały dzień dla Puszczy i dla nas wszystkich! Ręce dosłownie drżą z emocji przy pisaniu tego posta - dokonaliśmy tego razem, UNESCO opowiedziało się po stronie Puszczy i chce ją chronić!" - napisali przedstawiciele Greenpeace Polska na swoim profilu na Facebooku.

 
W poniedziałek w Krakowie rozpoczęły się obrady 41. sesji UNESCO, które potrwają do 12 lipca. Sesja po raz pierwszy odbywa się w Polsce. Bierze w niej udział ok. 3 tys. osób ze 140 krajów. Uczestnicy spotkania podejmą ponad 200 decyzji dotyczących światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Oprócz przedstawicieli 21 państw, które są obecnie członkami Komitetu, w obradach biorą udział delegaci z ponad 110 innych krajów - sygnatariuszy konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego uchwalonej w 1972 r.

Obecnie na liście Światowego Dziedzictwa są 1052 dobra w 165 państwach. Komitet przeprowadzi w Krakowie przegląd stanu zachowania 99 z tych obiektów. Wśród nich znalazła się Puszcza Białowieska.

Źródło: PAP, Greenpeace

d3k4auz

Podziel się opinią

Share

d3k4auz

d3k4auz
Więcej tematów