Trwa ładowanie...

Umowa Polska-USA o wzmocnionej współpracy obronnej. Andrzej Duda dziękuje Georgette Mosbacher

Prezydent ratyfikował polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej. Podczas swojego przemówienia Andrzej Duda wyraził wdzięczność osobom, które przyczyniły się do jej zawarcia. Od strony Stanów Zjednoczonych podziękował ambasador USA w Polsce.
Share
Relacje Polska-USA. Prezydent Andrzej Duda dziękuje ambasador Georgette Mosbacher
Relacje Polska-USA. Prezydent Andrzej Duda dziękuje ambasador Georgette MosbacherŹródło: PAP, Fot: PAP/Jakub Szymczuk/KPRP, Jakub Szymczuk/KPRP
d41gsom

Andrzej Duda ratyfikował polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej. Porozumienie uzupełnia ubiegłoroczne deklaracje prezydentów Polski i USA ws. zwiększenia liczby amerykańskiego personelu z 4,5 tys. o co najmniej tysiąc kolejnych. Nasz kraj ma przygotować infrastrukturę wojskową, która pozwoli na przerzut do Polski dodatkowych sił, zapewniając łącznie obecność do 20 tys. żołnierzy USA.

Andrzej Duda: obecność wojsk USA w Polsce gwarantem bezpieczeństwa

Nowa umowa ma wynikać m.in. ze zmiany obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Dotychczasowa rotacyjna obecność, nabrała bowiem trwałego charakteru. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim głowa państwa mówiła, że "militarna obecność żołnierzy USA na terenie naszego kraju i na wschodniej flance NATO wzmacnia bezpieczeństwo naszej części Europy".

d41gsom

Przeczytaj: Amerykanie wybrali Poznań na siedzibę sztabu

Według Dudy "skutek zawarcia tej umowy jest nie tylko militarny". Prezydent zaznacza, że nie chodzi jedynie o amerykańską obecność wojskową - osobową i infrastrukturalną. Ratyfikacja umowy ma skutkować m.in. "gwarancją bezpieczeństwa, które niosą ze sobą wojska amerykańskie i polsko-amerykańskie braterstwo broni". Polityk dodał, że "budowanie relacji na linii Polska-USA to związek dobrze pojętych interesów, który przynosi korzyści obu państwom".

Relacje Polska-USA. Prezydent dziękuje ambasador Georgette Mosbacher

Głowa państwa podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do zawarcia tej umowy. Ze strony polskiej Duda wspomniał szefa MON Mariusza Błaszczaka, MSZ, szefa sztabu generalnego, szefa BBN i biura spraw zagranicznych Kancelarii Prezydenta. Od strony amerykańskiej podziękował ambasador Georgette Mosbacher za "wielki osobisty wgląd w budowanie relacji polsko-amerykańskich na przestrzeni ostatnich lat".

d41gsom

Przeczytaj również: USA. Pentagon zadecydował. Powstanie szkoła dla łowców dronów

Koronawirus w Polsce. Cezary Tomczyk o działaniach rządu: gigantyczny kryzys zarządczy

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d41gsom

Podziel się opinią

Share
d41gsom
d41gsom
Więcej tematów