Trwa ładowanie...
15-06-2013 07:00

Ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości

Pod hasłem "Różnorodni równoprawni" przejdzie ulicami Warszawy Parada Równości. Parada wyruszy sprzed sejmu o godz. 15.00; mają do niej dołączyć uczestniczki Kongresu Kobiet, odbywającego się w tym dniu w PKiN.

Ulicami Warszawy przejdzie Parada RównościŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d3wk3or
d3wk3or

W tym roku trasa Parady Równości - corocznej manifestacji środowisk LGBT (lesbijek, gejów, biseksualistów i osób transseksualnych) oraz osób sprzeciwiających się homofobii i dyskryminacji - liczy ok. 5 km. Uczestnicy przejdą ulicami: Wiejską, Bracką, Nowogrodzką, Kruczą, Al. Jerozolimskimi, Emilii Plater, Twardą, Grzybowską, Królewską, Kredytową, Jasną i Zgoda.

Trasa została pomyślana tak, by uczestnicy Parady przeszli obok tablicy upamiętniającej Izabelę Jarugę-Nowacką oraz obok Sali Kongresowej, gdzie w tym czasie planowane jest zakończenie Kongresu Kobiet, tak aby jego uczestniczki będą mogły dołączyć do przemarszu.

Parada zakończy się na parkingu przy ul. Kruczej za Smykiem, gdzie m.in. będą przygotowane ogródki z jedzeniem i piciem, stoiska organizacji pozarządowych, a także scena, na której zaprezentują się artyści. Jedną z gwiazd będzie Ramona Rey.

Organizatorzy spodziewają się 5-7 tys. osób. Na trasie przemarszu, który zgłoszono jako zgromadzenie publiczne w godz. 15-22, mogą wystąpić utrudnienia w ruchu dla samochodów. Ruchem będzie wówczas kierowała policja.

d3wk3or

Jak co roku uczestnicy Parady Równości mają się upominać nie tylko o prawa osób LGBT, ale o prawa wszystkich wykluczonych. Niezmienne od kilku lat postulaty uczestników przemarszu to m.in. znoszenie barier architektonicznych, uchwalenie ustawy regulującej związki niebędące małżeństwami, zaostrzenie przepisów dotyczących maltretowania i zabijania zwierząt, wprowadzenie do szkół rzetelnej, nowoczesnej i neutralnej światopoglądowo edukacji.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje w tym roku pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. W komitecie honorowym parady znaleźli się m.in. Anna Grodzka, Robert Biedroń, Ryszard Kalisz, Monika Płatek, prof. Jan Hartman, Magdalena Środa, Kazimiera Szczuka i burmistrz Ursynowa Piotr Guział.

Parady Równości odbywają się w Polsce od 2001 r. W 2004 r. organizacji imprezy zakazał ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński - wtedy zamiast niej odbył się wiec przed Ratuszem, a w 2005 r. - parada przeszła, mimo zakazu prezydenta. Później uznano, że zakaz był niezgodny z prawem, co potwierdził m.in. Trybunał Konstytucyjny. Przemarsze zabezpiecza policja, ponieważ na trasie Parad zdarzają się kontrmanifestacje.

d3wk3or
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wk3or
Więcej tematów