Ułaskawiony morderca zamieszany w aferę PKN Orlen?
Ułaskawiony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Peter Vogel współuczestniczył w organizowaniu wiedeńskiego spotkania Kulczyka z Ałganowem - dowiedziało się "ŻW". Z informacji "ŻW" wynika, że nazwisko Vogla pojawia się w aferze PKN Orlen i w śledztwach dotyczących prania brudnych pieniędzy mafii, także paliwowej, oraz znanych polityków lewicy.
06.12.2005 | aktual.: 06.12.2005 06:53
Spotkanie, które odbyło się w Wiedniu w 2004 roku, miało dotyczyć prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej. Władimir Ałganow, rosyjski szpieg, miał na nim powiedzieć, że za obietnicę "załatwienia" sprawy, czyli sprzedaży rafinerii Rosjanom, ówczesny minister skarbu Wiesław Kaczmarek i szef Nafty Polskiej Maciej Gierej wzięli po pięć mln dolarów łapówki. Według ABW, te pieniądze mogły zostać ulokowane w szwajcarskim banku Coutss, w którym pracował Peter Vogel.
W poniedziałek dziennik opisał bulwersującą historię ułaskawienia Vogla. W 1971 roku nazywał się Piotr Filipowski vel Filipczyński. Jako 17-letni chłopak w celach rabunkowych bestialsko zamordował 75-letnią kobietę. Skazany na 25 lat więzienia, opuścił je po ośmiu - w 1979 roku. Uzyskał przerwę w odbywaniu kary. W 1983 roku dostał paszport i natychmiast wyjechał. W Szwajcarii zmienił nazwisko i zrobił karierę bankowca. Zajmował się klientami z Europy Wschodniej, w tym także z Polski.
W 1999 r. strona polska występuje o ekstradycję. Dochodzi do niej. Prawnicy Vogla wnoszą o ułaskawienie. Jednocześnie, jak w poniedziałek ustaliło "ŻW", prokurator generalny (Hanna Suchocka)
podejmuje podobne kroki.
I tu sprawa staje się coraz bardziej dziwna. Prokurator Jolanta Rucińska z Ministerstwa Sprawiedliwości najpierw sporządza negatywną opinię. Potem ją zmienia. W aktach sprawy jest jednak jej notatka, gdzie wyjaśnia, że zmiany kazał jej wprowadzić zastępca prokuratora generalnego Włodzimierz Wolny.
Pozytywna opinia została podpisana przez drugiego zastępcę prokuratora generalnego Stefana Śnieżkę. Vogel zostaje ułaskawiony przez Kwaśniewskiego. Wcześniej, na polecenie Śnieżki, zostaje zwolniony z aresztu ekstradycyjnego i wyjeżdża za granicę. - Sprawdzimy, czy podczas procedury ułaskawienia doszło do przyjęcia korzyści - mówi gazecie Janusz Kaczmarek, prokurator krajowy. Sprawa trafiła do Prokratury Apelacyjnej w Katowicach.
Z informacji "ŻW" wynika, że nazwisko Vogla pojawia się w aferze Orlenu i w śledztwach dotyczących prania brudnych pieniędzy mafii, także paliwowej, oraz znanych polityków lewicy. Funkcjonariusze ABW ustalili, że Vogel utrzymywał zażyłe kontakty z Ałganowem, a także z Andrzejem Kuną i Aleksandrem Żaglem - bohaterami afery Orlenu. Według ABW, cenne informacje na temat Vogla posiada aresztowany biznesmen Marek Dochnal.(PAP)