Ułaskawienie Ogórek i Ziemkiewicza. Duda wyjaśnił powody
Prawicowi publicyści Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz zostali skazani na 10 tys. złotych grzywny za zniesławienie osoby w trakcie programu "W Tyle Wizji" na antenie TVP Info. Prezydent ich ułaskawił. Andrzej Duda wyjaśnił powody tej decyzji.
W wywiadzie dla "Super Expressu" Andrzej Duda był pytany o ułaskawienie dwóch osób skazanych za zniesławienie. - Pańskim zdaniem w Kodeksie karnym powinien być artykuł 212, który za słowa przewiduje nawet karę więzienia? - spytano prezydenta.
- Jeżeli miałby istnieć, to powinien dotyczyć wyłącznie spraw o charakterze rzeczywiście drastycznym. Uważam, że się go nadużywa. Między innymi z tego powodu zdecydowałem się na zastosowanie prawa łaski wobec tych osób skazanych z art. 212. - odpowiedział Andrzej Duda.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miesiąc "nowych Wiadomości". Polacy ocenili. "Skandal po prostu"
W rozmowie nie padają wprawdzie nazwiska prawicowych publicystów, ale wiadomo, że chodzi o Rafała Ziemkiewicza i Magdalenę Ogórek. Oboje zostali skazani za zniesławienie lewicowej aktywistki Elżbiety Podleśnej.
Chodziło o wypowiedzi z 2019 roku, które padły programie "W Tyle Wizji". Ziemkiewicz i Ogórek sugerowali, że Podleśna wykorzystuje zawód psychoterapeutki, żeby namawiać pacjentów do uczestniczenia w antyrządowych protestach. Ziemkiewicz powiedział, że pacjenci Podleśnej zachowują się "jakby mieli pranie mózgu fachowo zrobione", z kolei Ogórek dodała, że może dochodzić do "manipulowania psychiką ludzką".
Jak potwierdziła WP, Prezydent RP wydał 18 grudnia postanowienie o ułaskawieniu Magdaleny Ogórek i Rafała Ziemkiewicz. - Ułaskawienie polega na darowaniu kary grzywny i zarządzeniu zatarcia skazania - informował WP Piotr Maksymowicz, wiceprezes Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.
W badaniu przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna ankietowani otrzymali pytanie, jak oceniają ułaskawienie przez prezydenta prawicowych publicystów Magdaleny Ogórek i Rafała Ziemkiewicza.
45 proc. badanych oceniło tę decyzję źle - "raczej negatywnie" 13 proc., a 32 proc. "zdecydowanie negatywnie". Przeciwnego zdania było 23 proc. badanych - "zdecydowanie pozytywnie" oceniało tę decyzję 13 proc., a 10 proc. "raczej pozytywnie.
Czytaj także:
Źródło: "Super Express", WP Wiadomości