Trwa ładowanie...

HIMARS-y w akcji. Trafiono kwaterę kadyrowców [RELACJA NA ŻYWO]

Niedziela to 333. dzień rosyjskiej inwazji. W sobotę po południu w Kadijewce, w okupowanej części obwodu ługańskiego, ukraińskie wojska przeprowadziły atak rakietowy. Najpewniej użyto systemów HIMARS. "W budynki na terenie dawnych zakładów budowy maszyn trafiła broń precyzyjna. Niedawno rosyjscy okupanci zamienili je w kwatery dla ludzi Kadyrowa. Już więcej tego nie zrobią!" - napisano w komunikacie AFU Stratcom na Telegramie, czyli departamentu komunikacji strategicznej ukraińskiej armii. Nie ma informacji o liczbie zabitych w ataku Rosjan. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

HIMARS w akcjiHIMARS w akcjiŹródło: Licencjodawca, fot: Tony Overman
d14vm48
d14vm48
  • Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w niedzielę podczas spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Paryżu, że nie wyklucza wysłania czołgów Leclerc na Ukrainę - podała agencja Reutera.
  • W ciągu zaledwie jednej doby 172 razy ostrzelano okręg zaporoski. Wciąż szacowane są dokładne zniszczenia, ale wiadomo, że uszkodzonych zostało wiele budynków - przekazał szef lokalnej administracji Ołeksandr Staruch. Rosjanie użyli rakiet S-300.
Trwa łączenie
21:49, 22.01.2023

Marijnka w obwodzie donieckim. A raczej to, co z niej zostało po miesiącach walk. Miasteczko znajduje się pod Donieckiem. 

21:37, 22.01.2023

Eksplozje w obwodzie biełgorodzkim w Rosji. Gubernator Wiaczesław Gładkow podał, że to obrona przeciwlotnicza.

21:19, 22.01.2023

W obwodzie charkowskim słychać eksplozje. Ogłoszono alarm powietrzny.

21:11, 22.01.2023

Jeśli Polska wyśle czołgi Leopard do Ukrainy, Niemcy nie będą się temu sprzeciwiać - zapowiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w rozmowie z francuską telewizją.  

20:56, 22.01.2023

Przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin przyleciał dziś do Iranu. Jutro ma dość do spotkania delegacji rosyjskich parlamentarzystów z ich irańskimi kolegami.  


20:49, 22.01.2023

Propagandysta Putina z kolejnym teatralnym odlotem na wizji. Władimir Sołowjow najpierw mówi "Bóg jest wielki" w kilku językach, a potem deklaruje: "Jesteśmy na wojnie z satanistami! To jest święta wojna i musimy ją wygrać!". 

19:59, 22.01.2023

Rosjanie wywieźli całe wyposażenie ze szpitala w okupowanym Skadowsku w obwodzie chersońskim – powiadomił ukraiński portal Sprotyw, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych.


Według informacji zamieszczonej przez portal wyposażenie szpitala okupanci wywieźli czterema ciężarówkami wojskowymi.


„W wyniku przekształcenia szpitali cywilnych na wojskowe na terytoriach okupowanych narasta kryzys humanitarny” – pisze Sprotyw. Według tej informacji jest to już kolejny szpital, z którego ukradziono i wywieziono wyposażenie.


„Rosjanie robią wszystko, by skłonić ludzi do 'ewakuacji' na terytorium Rosji” – podano.

19:49, 22.01.2023

„Nasi partnerzy muszą uświadomić sobie prawdę: w globalnym okręcie jest dziura i ukraińska część załogi walczy o jego przetrwanie. Przeczekać się nie da. By ocalić okręt, wszyscy muszą działać wspólnie. A to oznacza – czołgi, rakiety, broń, pieniądze i więcej (wsparcia) dla Ukrainy” - czytamy we wpisie Mychajło Podolaka, doradcy prezydenta Zełenskiego.  

19:38, 22.01.2023

Władze Ukrainy planują zmiany w systemie emerytalnym umożliwiające spadkobiercom dziedziczenie po zmarłej osobie kwot z konta emerytalnego - podał w niedzielę portal ZN.UA, powołując się na wypowiedzi wiceminister polityki społecznej Darii Marczak.


Możliwość dziedziczenia, o której mówiła wiceminister, dotyczy środków zgromadzonych w funduszach emerytalnych, które Ukraińcy będą mogli za pewien czas wybierać samodzielnie. Obecnie emerytury oparte są na systemie solidarnościowym. W przyszłości środki w funduszach emerytalnych będą odprowadzane w przypadku wszystkich zatrudnionych osób w wieku od 18 do 55 lat. Marczak podkreśliła, że środki te staną się własnością prywatną - czyli możliwą do przekazywania spadkobiercom.

19:20, 22.01.2023

W sobotę po południu w Kadijewce, w okupowanej części obwodu ługańskiego, ukraińskie wojska przeprowadziły atak rakietowy. Najpewniej użyto systemów HIMARS. “W budynki na terenie dawnych zakładów budowy maszyn trafiła broń precyzyjna. Niedawno rosyjscy okupanci zamienili je w kwatery dla ludzi Kadyrowa. Już więcej tego nie zrobią!” - napisano w komunikacie AFU Stratcom na Telegramie, czyli Departamentu Komunikacji Strategicznej ukraińskiej armii. Nie ma informacji o liczbie zabitych w ataku Rosjan.   

19:00, 22.01.2023

Słynna ukraińska improwizowana twierdza - mariupolski Azowstal - jest równana przez Rosjan z ziemią.

18:38, 22.01.2023

W Chmielnickim pochowano Tatianę Szutjak, wysoką urzędniczkę ukraińskiego MSW, która zginęła w katastrofie śmigłowca w Browarach pod Kijowem.

18:34, 22.01.2023

W Muzeum Nauki we Lwowie można... zatopić rosyjski krążownik "Moskwa". 

18:11, 22.01.2023

Rząd Ukrainy odwołał w niedzielę Wasyla Łozyńskiego, wiceministra ds. Wspólnot, Terytoriów i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy, który został w sobotę wieczorem zatrzymany, kiedy odbierał łapówkę wysokości 400 tys. dolarów. Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) poinformowało, że Łozyński i jego wspólnicy chcieli zgarnąć część z 46 mln dolarów, które państwo przeznaczyło na zakup generatorów. 

17:56, 22.01.2023

“W ciągu dnia przeciwnik przeprowadził pięć nalotów na pozycje Sił Zbrojnych. Poza tym dokonał ataku rakietowego na infrastrukturę krytyczną w obwodzie zaporoskim, w toku którego oddał ponad 20 salw z wieloprowadnicowych systemów rakietowych” - czytamy w wieczornym raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego.  

17:41, 22.01.2023

Ekaterina Kocar samotnie protestowała dziś na Placu Czerwonym w Moskwie z plakietką z napisem: "Nie dla wojny". Kobieta została aresztowana. Mają być jej postawione zarzuty z artykułu o "dyskredytowaniu rosyjskiej armii".

17:21, 22.01.2023

W ramach unijnych sankcji, fińskie władze zamroziły aktywa rosyjskich oligarchów o łącznej wartości 187 milionów euro - podał fiński serwis YLE.

17:15, 22.01.2023

Denys Kiriejew, ukraiński bankier, współpracownik wywiadu wojskowego (HUR) i uczestnik rozmów z Rosją został w marcu zabity w samochodzie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy – powiedział Kiryło Budanow, szef HUR. Jego zdaniem stoją za tym osoby, które nie chciały, by Ukraina zwyciężyła w wojnie z Rosją. 

17:12, 22.01.2023

Ukraińska artyleria ostrzeliwuje rosyjskie pozycje pod Kliszcziwką w obwodzie donieckim.

16:50, 22.01.2023

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podzielił się na Telegramie swoimi wnioskami po spotkaniu sojuszników Ukrainy w niemieckim Ramstein. Znów, w obraźliwych słowach, lansuje tezę, jakoby USA miały porzucić swoich sojuszników - wpisy o podobnej wymowie pojawiały się na jego kanale już wielokrotnie. Kolejny świadczy o tym, że jest on zdyscyplinowanym żołnierzem w propagandowej wojnie prowadzonej przez Kreml. Oto treść jego niedzielnego wpisu: 


“Przydział dużej ilości ciężkiej broni dla Kijowa nie pozostawia wątpliwości, że nasi wrogowie dalej będą próbowali nas zamęczyć, a jeszcze lepiej - zniszczyć. Militariów im nie zabraknie. W razie potrzeby rozpoczną produkcję nowych. Nie miejmy więc złudzeń. Jakie wnioski z tego wynikają? Po pierwsze, nie będzie nam łatwo. Po drugie, w przypadku przedłużającego się konfliktu, w pewnym momencie zawiązany będzie nowy sojusz militarny złożony z państw, które Amerykanom i ich sforze wykastrowanych psów udało się opanować. Tak było zawsze w historii ludzkości podczas długotrwałych wojen. Ostatecznie jednak USA w końcu porzucą starą Europę i resztę biednych Ukraińców, a wtedy świat wróci do równowagi. O ile oczywiście nie jest już za późno.”   

16:30, 22.01.2023

Krajobraz po rosyjskim ostrzale ukraińskich pozycji. Upiorne.

16:28, 22.01.2023

"Twarz" rosyjskiego patriotyzmu AD 2023. Tylko jedna z wielu.

16:22, 22.01.2023

W niedzielę po południu Rosjanie ostrzelali kilka obiektów cywilnych w obwodzie charkowskim. W rezultacie zginęła 67-letnia kobieta - podała agencja Ukrinform, powołując się na lokalne władze.  

16:12, 22.01.2023

Ołeksij Daniłow, szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy, w opublikowanym w “Ukraińskiej Prawdzie” artykule, pisze o wojennej strategii Władimira Putina na 2023 r.   


Twierdzi, że “Moskwa chce zniszczyć całkowicie Ukrainę jako zjawisko historyczne – jej język, historię, kulturę, a także nosicieli ukraińskiej tożsamości”. Uważa, że rosyjski dyktator jest gotów dokonać “totalnego ludobójstwa” i dalej prowadzić “totalną wojnę na wyniszczenie”. 


Daniłow pisze, że Putin “żyje obrazami z przeszłości”, dokładnie z sowieckiej propagandy Wojny Ojczyźnianej. Marzy o “równaniu miast z ziemią, wielkich przełamaniach frontu i paradach niebieskookich żołnierzy-nadludzi, paradujących na ulicach podbitych stolic”.   


"W wojnie z Ukrainą Putin marzy o 'kotłach' (okrążaniu grupa armii oddziałów wroga – red.), paradzie zwycięstwa i tytule generalissimusa wszech czasów oraz... o własnym Gułagu” - pisze ukraiński urzędnik. 


“Aby to zrobić, potrzebuje ‘ukraińskiego Stalingradu’ na miarę swoich możliwości. W ostateczności chce powtórzenia Debalcewa-2 (bitwa, którą wygrali prorosyjscy separatyści z Ukraińcami w 2015 r. - red.) w najbardziej przeskalowanej formie” - twierdzi Daniłow. Dlatego też, jak pisze, “jego Żukowowie (od Giergija Żukowa, dowódczy Armii Czerwonej z czasów II wojny – red.) koncentrują zasoby, podciągają rezerwy, odbudowują zdolność bojową i szukają najbardziej zagrożonych miejsc na froncie ukraińskim." 

15:48, 22.01.2023

Armatohaubica Krab miała wiele szczęście. Siatka zatrzymała rosyjskiego drona-kamikadze Lancet. 

15:32, 22.01.2023

Niemieckie ministerstwo obrony dysponuje szczegółową listą różnych modeli głównych czołgów bojowych Leopard, które mogłyby być rozważane do dostarczenia na Ukrainę - twierdzi niemiecki tygodni “Der Spiegel”, powołując się na swoje źródła. 


Według dziennikarzy tygodnika, lista istnieje już od jakiegoś czasu. 19 maszyn Leopard 2A5 na stanie Bundeswehry wydaje się być "szczególnie odpowiednich", by przekazać je Ukrainie. Obecnie są one wykorzystywane podczas szkoleń w centrum szkolenia bojowego armii - symulują czołgi przeciwnika podczas manewrów.  


Jak podaje tygodnik, według niejawnego wykazu Bundeswehra posiada łącznie 312 czołgów Leopard-2 w różnych typów, z których 99, według stanu na maj 2022 roku, przechodziło przeglądy i naprawy, a jeden z nich został już zezłomowany. Tak więc na liście faktycznie znajduje się 212 czołgów. Wśród nich są różne modele Leopardów 2 jak 2A5, 2A6, 2A7 i 22A7 V. Ten ostatni jest najnowocześniejszą wersją tego czołgu. W maju 2022 r. Bundeswehra miała ich 53 sztuki. 

Źródło: WP Wiadomości, PAP, Twitter, Ukraińska Pravda, Reuters, Nexta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14vm48
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d14vm48
Więcej tematów