Trwa ładowanie...

Ukraińcy mówią: "dość". Jest reakcja na słowa papieża

- Ukraińskie serce rozrywa się z powodu słów papieża. To było niesprawiedliwe - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. W ten sposób skomentował słowa Franciszka po śmierci Darii Duginy. - Niewinni płacą za wojnę, niewinni - mówił papież. W odpowiedzi na to nuncjusz apostolski w Kijowie został zaproszony do MSZ Ukrainy. "Papież Franciszek nigdy nie zwrócił szczególnej uwagi na konkretne ofiary wojny, w tym 376 ukraińskich dzieci zabitych z rąk rosyjskich okupantów" - miał usłyszeć arcybiskup Visvaldas Kulbokas.

Ukraińcy reagują na słowa papieża. "Mamy nadzieję, że będzie unikać niesprawiedliwych wypowiedzi"Ukraińcy reagują na słowa papieża. "Mamy nadzieję, że będzie unikać niesprawiedliwych wypowiedzi"Źródło: GETTY, fot: Future Publishing
d1b6i33
d1b6i33

- Myślę o tej biednej dziewczynie, wysadzonej w powietrze z powodu bomby pod siedzeniem samochodu. Niewinni płacą za wojnę, niewinni - powiedział papież Franciszek, odnosząc się do śmierci córki rosyjskiego ideologa Darii Duginy.

Słowa te wywołały stanowczy sprzeciw Ukrainy. - Uważnie zapoznaliśmy się z całym cytatem papieża Franciszka i po pierwsze podjęliśmy decyzję o zaproszeniu do MSZ nuncjusza apostolskiego, by wyrazić rozczarowanie Ukrainy tymi słowami - komentował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. - A po drugie, powiem otwarcie, ukraińskie serce rozrywa się z powodu słów papieża. To było niesprawiedliwe - dodał.

"Papież nigdy nie zwrócił szczególnej uwagi na konkretne ofiary wojny"

Więcej szczegółów tego spotkania podała ambasada Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej w komunikacie. Przytoczyła następujące słowa ministra Kułeby: "Ukraina jest głęboko rozczarowana słowami papieża, które niesłusznie zestawiają agresora i ofiarę".

d1b6i33

Szef ukraińskiej dyplomacji odnotował, że papież Franciszek nawiązał "w kontekście wojny rosyjsko-ukraińskiej do śmierci obywatelki rosyjskiej na terytorium Rosji, z którą Ukraina nie ma nic wspólnego".

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podczas rozmowy z nuncjuszem apostolskim położyło nacisk na to, że "od początku inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę na wielką skalę papież nigdy nie zwrócił szczególnej uwagi na konkretne ofiary wojny, w tym 376 ukraińskich dzieci zabitych z rąk rosyjskich okupantów" - poinformowała ambasada.

Następnie dodała: "Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło nadzieję, że w przyszłości Stolica Apostolska będzie unikać niesprawiedliwych wypowiedzi, które wywołują rozczarowanie w społeczeństwie ukraińskim".

Papież przyjedzie do Kijowa?

W sierpniu, gdy spodziewano się konkretów dotyczących ewentualnej podróży papieża na Ukrainę, doszło na tle jego słów do napięć między władzami w Kijowie a Stolicą Apostolską. Nie wiadomo, jak ta sytuacja wpłynie na decyzje w sprawie takiej wizyty. Jeszcze niedawno wydawało się, że Franciszek być może dość szybko odwiedzi Ukrainę.

Pół roku wojny w Ukrainie. Gen. Stanisław Koziej o stratach Rosjan

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1b6i33
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1b6i33
Więcej tematów