Ukraińcy potwierdzają. Lotnisko Smoleńsk-Siewiernyj zaatakowane
W wyniku ataku na Zakłady Lotnicze w Smoleńsku, znajdujące się na terenie lotniska wojskowego Smoleńsk-Siewiernyj proces produkcji rakiet Ch-59 różnych modyfikacji został zakłócony - poinformował ukraiński wywiad. Drony zaatakowały Rosję w niedzielę. Trzy miały dolecieć do celu.
Jak przekazał wywiad, według potwierdzonych danych "trzy z czterech dronów trafiły w cel, powodując znaczne zniszczenia w zakładach produkcyjnych przedsiębiorstwa wojskowego państwa agresora".
Smoleńsk-Siewiernyj na celowniku
Zakłady lotnicze znajdują się na ternie wojskowego lotniska Smoleńsk-Siewiernyj, na którym - jak przekazała Polska Agencja Prasowa - znajduje się wrak polskiego prezydenckiego samolotu Tu-154M.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tarczyński z deską na scenie. "Naczelny hejter PiS"
Pocisk Ch-59 (w modyfikacji Kh-59MK2) typu "powietrze-ziemia" o zasięgu do 280 km jest jednym z tych, którym Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne najczęściej ostrzeliwują cele wojskowe i cywilne w Ukrainie.
"Z powodu tych pocisków najbardziej cierpią obwody czernihowski, sumski, charkowski, zaporoski, chersoński i dniepropietrowski" - dodał wywiad.
Wybuchy w Smoleńsku
Ataki na lotnisko wojskowe w Smoleńsku przeprowadzono w niedzielę przed południem.
Przerażeni Rosjanie publikowali w sieci zdjęcia z trwającego nalotu. - Co on robi? Gdzie on leci? Czy brakuje mu mocy? O, upadł. Czy będzie jakiś boom, czy po prostu spadł? - mówi Rosjanin, który nagrał moment upadku drona w Smoleńsku.
Rządowe zamówienia do 2025 roku
Jak czytamy na stronie internetowej Smoleńskich Zakładów Lotniczych, głównymi obszarami jego działalności jest produkcja seryjna wyrobów opracowanych w przedsiębiorstwach Korporacji Taktycznej Broni Rakietowej; produkcja na zamówienie samolotów Jak-18T, SM-92T w różnych modyfikacjach; obsługa samolotów Jak-18T, produkcja części zamiennych do samolotów Jak-40 i Jak-42.
Agencja TASS informowała w październiku 2022 roku, że Ministerstwo Obrony Narodowej obciążyło fabrykę zamówieniami rządowymi do 2025 roku, a wielkość produkcji w ciągu kilku lat wzrośnie czterokrotnie - z sześciu do 24 miliardów rubli. Aby to osiągnąć, firma musiała podwoić liczbę pracowników.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski