Trwa ładowanie...

"Ukraina zwycięży". Sekretarz stanu USA jest pewien

- Jestem przekonany, że Ukraina zwycięży - powiedział w TVN24 w rozmowie z Piotrem Kraśką sekretarz stanu USA. Antony Blinken zapewnił też Polskę, że Stany Zjednoczone są gotowe bronić naszego kraju. - Będziemy bronić każdego cala terytorium NATO - zapewnił.

Share
Wojna w Ukrainie. Sekretarz stanu USA pojawił się w Polsce Wojna w Ukrainie. Sekretarz stanu USA pojawił się w Polsce Źródło: PAP, fot: PAP/Darek Delmanowicz
d2j9yar

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Antony Blinken pojawił się w Polsce, aby porozmawiać z przedstawicielami polskiego rządu o sytuacji na Wschodzie. W rozmowie z Piotrem Kraśką sekretarz stanu USA był pod wrażeniem tego, co zobaczył na własne oczy.

- Byłem w centrum recepcyjnym dla Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski z powodu agresji Putina. Jak zobaczyłem tę otwartość, to byłem wzruszony. To dużo mówi o solidarności, również tej międzynarodowej, o sprzeciwie wobec wojny - powiedział Blinken w TVN24.

d2j9yar

Stany Zjednoczone zamierzają bronić Polski

- Już przed agresją Rosji mieliśmy jakieś 5 tys. żołnierzy w Polsce w ramach misji NATO. Teraz mamy dwa razy tyle. Uderzające jest to, w kontekście tego, co od dawna robił Putin, że doprowadził do tego, czemu chciał zapobiec. Ukraińcy zwrócili się plecami do Rosji, podczas gdy przed 2014 r. byli przyjaźnie nastawieni. Teraz 98 proc. nienawidzi Putina i Rosji - mówił Blinken.

- Tak samo zacieśnił się sojusz NATO. Służy on naszej wspólnej obronie i stał się mocniejszy. Wszystko, co robił Putin, doprowadziło do tego, czego on chciał uniknąć - dodał.

Wszystkie scenariusze Putina. Gen. Skrzypczak ocenia jego możliwości

Kraśko chciał uzyskać od sekretarza stanu USA gwarancję, czy w razie potrzeby jego kraj pomoże Europie i Polsce, gdyby doszło do ataku Rosji na nasz kraj. - Tak, to jest proste. Prezydent Biden powiedział o tym wprost podczas orędzia o stanie państwa. Wielokrotnie powtarzał, że będziemy bronić każdego cala terytorium NATO. Art. 5 traktatu jest święty dla prezydenta Bidena. Nikt nie powinien mieć wątpliwości w tej kwestii, zwłaszcza Putin - podkreślił Blinken.

d2j9yar

Sankcje doprowadzą do upadku Rosji?

W trakcie rozmowy Blinken wyraził nadzieję, iż sankcje gospodarcze nałożone na Rosję przyczynią się do tego, że armia Putina przegra wojnę z Ukrainą.

- One są bardzo mocne i mają ogromny wpływ na Rosję. Większy, niż większość ludzi mogłaby pomyśleć. Zwłaszcza dlatego, że wiele państw w tym sporze jest zjednoczonych. Odbieramy Rosji dostęp do technologii, które są jej niezbędne. Występujemy przeciwko oligarchom. Spadła wartość rubla, uderzyliśmy w centralny bank Rosji. Przykre, że zwykli Rosjanie muszą cierpieć, ale to zasługa Putina - podkreślił.

"Jestem przekonany, że Ukraina zwycięży"

Sekretarz stanu USA wierzy przy tym, że inwazja Rosji na Ukrainę może mieć też dobre skutki, bo doprowadzi do wzmocnienia demokracji w zachodniej części świata. - Świat się zmienił wskutek wojny, ale może też w sposób pozytywny. Przez ostatnie lata demokracje, na różne sposoby - również nasza - cofnęły się pod pewnymi względami. Teraz widzimy najmocniejszą odpowiedź demokracji na autokrację Putina. Odpowiadamy razem, sprzeciwiamy się tej agresji - mówił Blinken.

- Jest zbyt wcześnie, by oceniać efekty, ale ta inwazja może mieć efekty pozytywne. Jednoczymy się, a jak jesteśmy razem, to możemy zobaczyć pozytywną zmianę. Tylko musimy to przetrzymać i zachować to później. Jestem przekonany, że Ukraina zwycięży tę wojnę - podsumował Antony Blinken.

d2j9yar

Czytaj też:

źródło: TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2j9yar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2j9yar
d2j9yar
Więcej tematów