Ukraina robi zwrot. Zmienia zdanie ws. skargi przeciwko Polsce
Ukraina zawiesiła skargę w WTO przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom - poinformował wiceminister gospodarki Ukrainy Taras Kaczka. Dodał, że Kijów pracuje też nad "całościowym rozwiązaniem" sporu.
05.10.2023 | aktual.: 05.10.2023 18:17
- Widzimy, że ten problem będzie wyeliminowany w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy - oświadczył Kaczka w rozmowie z dziennikarzami podczas wizyty w Brukseli. - Tak więc, póki poszukujemy praktycznego rozwiązania, nasze spory w WTO na dzisiaj są zawieszone - dodał.
Podkreślił, że Ukraina wciąż jest na etapie konsultacji. - Nie powołaliśmy organu roboczego do prowadzenia sporu (w WTO - przyp. PAP), jesteśmy na etapie konsultacji. Skierowaliśmy sprawę do WTO, a na konsultacje jest 60 dni - przypomniał.
Zapewnił, że stronie ukraińskiej zależy na znalezieniu "konstruktywnej decyzji w ramach całej Unii Europejskiej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś podkreśla, że doszło do zawieszenia skargi, a nie wycofania jej.
- Żadne pismo od Ukrainy nie wpłynęło do Światowej Organizacji Handlu nt. wycofania złożonej skargi. Komisja Europejska jest w procesie ustalania terminu konsultacji z Ukrainą. Zawieszenie skargi w WTO nie oznacza jej wycofania. Wycofanie byłoby pierwszym krokiem do rozpoczęcia dialogu – przekazał PAP Sadoś.
Spór o ukraińskie zboże
Przypomnijmy, że 15 września wygasło rozporządzenie Komisji Europejskiej z maja, które dotyczyło zakazu importu: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do pięciu państw przygranicznych (Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji). KE postanowiła znieść to embargo z uwagi na solidarność z państwem walczącym z Rosją i wobec faktu, że Rosja zawiesiła tzw. porozumienie zbożowe.
To wywołało natychmiastową reakcję polskiego rządu. Już 16 września weszło w życie rozporządzenie ws. bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych. Decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych podjęły również rządy: Węgier, Słowacji i Rumunii.
Ukraina nie pozostała bezczynna wobec tych decyzji. 18 września Kijów złożył skargę do WTO na Polskę, Węgry i Słowację w związku z faktem, że kraje te przedłużyły embarga na zboże z Ukrainy.