Trwa ładowanie...

Niepokojące wieści z Białorusi. Ukraina wprost do Łukaszenki

Coraz więcej sygnałów o aktywności wojsk na Białorusi. - Kreml nie ustaje w wysiłkach, by wciągnąć Białoruś w wojnę - mówi szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Ostrzega też dyktatora z Mińska.

Daniłow: Kreml nie ustaje w wysiłkach, aby wciągnąć Białoruś w wojnę przeciwko UkrainieDaniłow: Kreml nie ustaje w wysiłkach, aby wciągnąć Białoruś w wojnę przeciwko UkrainieŹródło: East News, fot: Pool Reuters
d3jezmt
d3jezmt

Na Białorusi koleje przygotowywane są do przeprowadzenia przerzutu wojsk z Rosji - poinformowała Biełsat. Stacja dodała, że białoruski resort obrony ogłosił sprawdzian gotowości bojowej jednej z baz lotniczych pod Mińskiem.

"Na Kolei Białoruskiej pracownicy zostali zmuszeni do podpisania dokumentu potwierdzającego, że nie będą ujawniać żadnych informacji poufnych" - przekazała niezależna białoruska dziennikarka Hanna Liubakova.

Dodała, że kolejarze poinformowali też o kontrolach, co prawdopodobnie jest częścią przygotowań wojsk rosyjskich.

d3jezmt

Ukraina ostrzega. "Odpowiedź, jakiej się nie spodziewacie"

Ministerstwo obrony Białorusi poinformowało z kolei w środę o rozpoczęciu niezapowiedzianego sprawdzianu "gotowości bojowej i mobilizacyjnej" jednostki nr 06752, która stacjonuje w miejscowości Moczuliszcze w obwodzie mińskim.

- Rozumiemy, że Putin wywiera presję na Łukaszenkę, aby rozpoczął zbrojną agresję z Białorusi. Nawet ostatnie spotkanie w Soczi dotyczyło tego tematu - powiedział Ołeksij Daniłow.

Sekretarz ukraińskiej RBNiO ostrzegł przed odpowiedzią na atak z białoruskiego terytorium na Ukrainę. - Jeśli tak się stanie, to otrzymają odpowiedź, jakiej się nie spodziewają - przestrzegł.

Białoruś i Rosja tworzą państwo związkowe, a Białoruś udostępniła Rosji terytorium do prowadzenia ataków na Ukrainę, nie wysyłając jednak swoich wojsk na terytorium napadniętego państwa.

d3jezmt

Władze i media oficjalne regularnie zapewniają o poparciu Mińska dla Moskwy oraz o tym, że "nie pozwolą zadać sojusznikowi ciosu w plecy".

Franciszek nie jedzie do Ukrainy. "Papież nie do końca rozumie tę wojnę"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3jezmt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3jezmt
Więcej tematów