Trwa ładowanie...

Ukraina. Prezydent Wołodymyr Zełenski przyleci do Polski

Na maj planowana jest wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - informuje wiceszef jego biura. Andrzej Duda może z kolei złożyć rewizytę w sierpniu - w Kijowie jest oczekiwanie, aby polski prezydent wziął udział w obchodach 30-lecia niepodległości Ukrainy.
Share
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz prezydent Andrzej Duda w Warszawie (zdj. arch.)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz prezydent Andrzej Duda w Warszawie (zdj. arch.)Źródło: East News, Fot: Beata Zawrzel
dc8cguc

- Planujemy wizytę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie w maju, gdzie weźmie udział wraz z innymi europejskimi liderami w uroczystościach z okazji 230. rocznicy Konstytucji Polski - mówił w rozmowie z agencją Ukrinform wiceszef biura prezydenta Ukrainy. Ihor Żowkwa dodał, że "to ważne wydarzenia dla każdej ze stron, dlatego wsparcie przyjaciół jest aktualne jak nigdy".

- Oczekujemy udziału prezydenta Polski Andrzeja Dudy w inauguracyjnym szczycie Krymskiej Platformy i obchodach z okazji 30-lecia niepodległości Ukrainy - zaznaczył jednocześnie Żowkwa. Krymska Platforma to międzynarodowy mechanizm, który ma na celu ochronę praw mieszkańców Krymu i "deokupację" półwyspu.

O wzajemnych relacjach przedstawiciele obu głów państw rozmawiali podczas Komitetu Konsultacyjnego. Polska jest zainteresowana tym, by polska granica wschodnia nie była zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i NATO. Jednocześnie podkreślamy, że jesteśmy gotowi do współpracy z Ukrainą w zakresie koniecznych reform wewnętrznych, które mają taką integrację umożliwić - mówił po rozmowach Krzysztof Szczerski.

dc8cguc

Abp. Leszek Głódź ukarany. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel komentuje

- Strona ukraińska przekonywała, że jest gotowa i zdeterminowana, żeby podjąć indywidualną ścieżkę do członkostwa w Unii Europejskiej a potem w NATO - dodał prezydencki minister.

Andrzej Duda po raz ostatni wizytował Ukrainę w październiku 2020 roku. Z kolei Zełenski był z oficjalną wizytą nad Wisłą na początku ubiegłego roku, na obchodach 75-lecia wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - przypomina PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dc8cguc

Podziel się opinią

Share
dc8cguc
dc8cguc
Więcej tematów