Trwa ładowanie...

Ukraińcy mają problem. Ogromne dostawy amunicji do Rosji [RELACJA NA ŻYWO]

Poniedziałek to 425. dzień rosyjskiej inwazji. - Rosjanie od miesięcy gromadzą rakiety dalekiego zasięgu, aby udaremnić ukraińską kontrofensywę - przekazał w rozmowie agencją RBC szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał major Kyryło Budanow. Jego słowa zgodne są z poniedziałkowymi doniesieniami "The Wall Street Journal". Amerykański dziennik ujawnił, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy statki towarowe dostarczyły do Rosji ponad 300 tys. irańskich pocisków artyleryjskich i ok. 1 mln sztuk innej amunicji. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ukraińcy mają problem. Ogromne dostawy amunicji do Rosji. Na zdjęciu ukraińscy żołnierze w obwodzie donieckimUkraińcy mają problem. Ogromne dostawy amunicji do Rosji. Na zdjęciu ukraińscy żołnierze w obwodzie donieckimŹródło: East News, fot: Diego Herrera Carcedo
d397u69
d397u69


Trwa łączenie
21:21, 24.04.2023

425. dzień wojny w wideorelacji ukraińskiego Sztabu Generalnego.

21:04, 24.04.2023

9 maja na paradzie w Moskwie z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem spotka się jedynie przywódca Kirgistanu Sadyr Dżaparow.

- W tym roku nie było specjalnych zaproszeń, to nie jest okrągła data. 8 maja do Moskwy przybędzie prezydent Kirgistanu, pan Dżaparow, który postanowił zostać jeden dzień dłużej, aby paradować i dzielić z nami dumę z Dnia Zwycięstwa - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

20:46, 24.04.2023

Dwóch mieszkańców obwodu biełgorodskiego w Rosji zostało zatrzymanych za próbę odsprzedaży broni zakupionej od wojska. Według FSB zatrzymani kupowali karabiny szturmowe i amunicję od rosyjskiego wojska w pobliżu granicy z Ukrainą i próbowali odsprzedać broń.

20:22, 24.04.2023

- W Unii Europejskiej panuje wojownicza atmosfera, która powoduje, że ci, którzy opowiadają się za pokojem, są celem ataków politycznych - oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjártó. Jak stwierdził, "istnieje poważna determinacja, aby doprowadzić do kolejnych sankcji". - Będziemy bronić kluczowych interesów narodowych. Węgry nie zgodzą się na jakiekolwiek sankcje wobec rosyjskiego przemysłu jądrowego - podkreślił polityk Fideszu.

20:07, 24.04.2023
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby

Prezydent Biden powiedział, że kwestia przekazania Ukrainie samolotów F-16 nie jest obecnie rozpatrywania. Stany Zjednoczone koncentrują się na zapewnieniem możliwości, których Ukraińcy naprawdę potrzebują w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Nieustannie dyskutujemy z Ukraińcami, czego przede wszystkim potrzebują.

20:01, 24.04.2023

- Kolejny pakiet sankcyjny przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę jest w fazie dyskusji; może on zostać przyjęty nie wcześniej niż "głęboko w maju" - poinformował w poniedziałek po posiedzeniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

- Siłą rzeczy to wszystko jest jeszcze w fazie dyskusji. Jedne państwa składają propozycje, które powinny tam być. Tak jak Polska: diamenty. Inne mówią - może nie bezpośrednio - że diamenty to raczej nie. Sądzę że rzecz będzie zamknięta nie wcześniej niż głęboko w maju. Nie można się niczego wcześniej spodziewać - zastrzegł Rau.

- Ja osobiście spodziewałbym się sankcji personalnych na tych odpowiedzialnych za porywanie ukraińskich dzieci do Rosji, ale także na przedstawicieli rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości, którzy są odpowiedzialni za sądowe prześladowania oponentów - doprecyzował polski minister. 

19:50, 24.04.2023

Z nagrań opublikowanych przez rosyjskich korespondentów wojskowych wynika, że ukraińskie oddziały zdobyły pozycje na lewym brzegu Dniepru pod Chersoniem, dotąd okupowane przez Rosjan. Eksperci wojskowi, z którymi rozmawiała Wirtualna Polska, podkreślają jednak, że to pojedyncze przypadki, a nie część ofensywy.

19:38, 24.04.2023

- Rozmowy z unijnym komisarzem ds. handlu Valdisem Dombrovskisem na temat towarów rolnych z Ukrainy będą kontynuowane we wtorek - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister rolnictwa Robert Telus.

Konferencja została zorganizowana po rozmowach szefa resortu z ministrami rolnictwa Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier wchodzących w skład nieformalnej koalicji pięciu państw przyfrontowych, która powstała z inicjatywy Polski. Państwa te negocjują z Komisją Europejską w sprawie tranzytu rolnych produktów ukraińskich przez te kraje.

- Po naszych dyskusjach, właśnie pięciu ministrów rolnictwa, którzy (...) solidarnie walczymy o nasze sprawy, Unia Europejska już przychyliła się do pewnych naszych propozycji. Kilka produktów już jakby włączyła na listę do dyskusji, ale my mamy jeszcze kolejne produkty, o które chcemy wspólnie walczyć - powiedział Telus.

- Jutro będziemy w Luksemburgu i (...) będziemy przedstawiać nasze stanowisko. Mam ten wielki zaszczyt reprezentować tę piątkę państw, będę to nasze stanowisko reprezentował i będę przedstawiał panu komisarzowi nasze ustalenia. Mam nadzieję że przyniesie to efekt. Jeden z naszych postulatów (...) to oczywiście większe środki - dodał.

19:18, 24.04.2023

Ukraiński resort obrony opublikował nagranie z rehabilitacji rannych żołnierzy.

19:13, 24.04.2023

"Ukraina ma suwerenne prawo do wolnego wyboru środków bezpieczeństwa. To prawo niejednokrotnie było potwierdzone na poziomie wszystkich państw członkowskich NATO, w tym Węgier" - podkreślił rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko.

"Nie potrzebujemy pozwolenia Rosji, by stać się członkiem Sojuszu. Jednocześnie jest to niebezpieczne, kiedy pewni węgierscy politycy próbują uzależniać bezpieczeństwo przestrzeni euroatlantyckiej od zachcianek Moskwy" - ocenił rzecznik.

Nikołenko odniósł się do wypowiedzi wiceprzewodniczącej węgierskiego parlamentu Dory Duro, która powiedziała rosyjskiej gazecie "Izwiestija", że Ukraina może wejść do NATO, tylko jeśli zgodzi się na to Rosja.

18:56, 24.04.2023
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby

Wiemy, że wiosną, gdy pogoda się poprawi, a już zaczyna się poprawiać, możemy spodziewać się, że Rosjanie przejdą do ofensywy w niektórych obszarach, Chcemy, żeby Ukraińcy byli w stanie lepiej się przed tym bronić. Jeśli zdecydują się na własne działania ofensywne, będą mieli możliwość ich przeprowadzenia.

18:40, 24.04.2023

"Państwo-agresor rozpoczęło dzisiejszą dyskusję Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby wskrzesić motyw przewodni konferencji jałtańskiej z 1945 r., gdzie projekt ONZ miał trzeciorzędne znaczenie w świecie, w którym Stalin sprzeciwiał się przyznawaniu mniejszym narodom jakichkolwiek praw, które mogłyby sprzeciwiać się życzeniom Moskwy. Dzisiejsza Izba RB ONZ to „sala operacyjna”, na której odpowiedzialni członkowie Rady chirurgicznie usuwają rosyjskie polipy rakowe z organizmu organizacji" - ocenił ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca, przywołując wspólne oświadczenie części stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

18:21, 24.04.2023

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział w poniedziałek, podczas sesji Rady Bezpieczeństwa, której przewodniczył szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, że napięcia między mocarstwami są obecnie na historycznie wysokim poziomie, "istnieje zatem ryzyko konfliktu".

Ławrow przewodniczy posiedzeniu Rady, ponieważ Rosja sprawuje w kwietniu jej miesięczne, rotacyjne przewodnictwo.

Szef ONZ, siedząc obok szefa rosyjskiej dyplomacji, powiedział, że agresja Moskwy na Ukrainę "powoduje kolosalne cierpnie, dewastuje kraj i naród", a ponadto napędza ekonomiczną migrację, którą uruchomił wcześniej kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa.

Podkreślił, że napięcia między "ważnymi mocarstwami" są tak duże, że do konfliktu może dojść z powodu pomyłki lub przypadkiem.

17:57, 24.04.2023

Najemnicza rosyjska grupa Wagnera, która atakuje Bachmut na wschodzie Ukrainy, wysyła do walk kobiety - byłe więźniarki - przekazał Mychajło Kryżaniwski, podpułkownik ukraińskiej Gwardii Narodowej.

Kryżaniwski, dowódca ukraińskiego batalionu "Siła Wolności", powiedział, że walki o Bachmut są bardzo dynamiczne, a Rosjanie starają się zająć miasto i jego obrzeża. "Siły przeciwnika stale są uzupełniane przez ludzi ze składu skazańców" - przekazał wojskowy, cytowany w poniedziałek przez serwis UNIAN.

Jak dodał, do walk oprócz byłych więźniów wysyłane są też już byłe skazane. Według Kryżaniwskiego grupa Wagnera kieruje je zarówno na tyły, jak i do szturmów. Zaznaczył, że dopóki Bachmut nie będzie w pełni wyzwolony, będzie tam "piekło".

17:50, 24.04.2023

Najnowsze zdjęcia z okupowanego Mariupola w obwodzie donieckim.

17:35, 24.04.2023

Rosjanie próbują zdobyć Bachmut, by zaatakować Kramatorsk i Słowiańsk. Jak mówi Wołodymyr Zełenski, to te dwa miasta są teraz ich celem. - Putin nie walczy w Ukrainie za swój kraj, ale o swoje życie - zaznaczył. Dodał jeszcze raz, że Rosja nie zatrzyma się w Ukrainie.

17:27, 24.04.2023

- Ukraina wybrała drogę do europejskich wartości i płaci za to najwyższą z możliwych cen - powiedział przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk w poniedziałek w Pradze na konferencji przewodniczących europejskich parlamentów. Swój udział w konferencji nazwał historycznym.

- Rosja ostrzeliwuje obiekty cywilne i stara się, aby Ukraińcy jak najbardziej ucierpieli i porzucili wiarę w swoją obronę - zaznaczył przewodniczący ukraińskiego parlamentu. Dodał, że Rosja nie złamie Ukraińców. Podkreślił, że walka i zwycięstwo mają uchronić kraj przed ludobójstwem, a Rosja odpowie za swoje działania. Wezwał do utworzenia międzynarodowego trybunału.

Szef Rady Najwyższej powiedział, że Ukraina przygotowuje się do wyzwolenia okupowanych terenów, ale potrzebuje amunicji, broni i szkoleń dla swoich żołnierzy. Wezwał do przekazania Kijowowi nowoczesnych samolotów myśliwskich. Jego zdaniem na szczycie NATO w Wilnie Ukraina chciałaby usłyszeć zaproszenie do przystąpienia do Sojuszu, w tym konkretne daty.

17:18, 24.04.2023

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny dostał dobę na zapoznanie się z aktami swojej sprawy, które liczą 700 stron - poinformował w poniedziałek portal Radia Swoboda.

W środę 26 kwietnia ma się odbyć kolejna rozprawa przeciwko Nawalnemu. Poprosił on sąd o możliwość zapoznania się z aktami sprawy poza godzinami obowiązkowej pracy, którą musi wykonywać w kolonii karnej. Materiały doręczono mu w poniedziałek o godz. 9.59, lecz może się z nimi zapoznawać jedynie przed poranną kontrolą lub po zakończeniu wieczornej - informuje portal Radia Swoboda.

- Pracuję osiem godzin dziennie. W grafiku nie ma czasu na zapoznanie się dokumentami. Zlikwidowano czas na pisanie listów i pocztówek (...) - miał przekazać Nawalny.

17:04, 24.04.2023

Dmitrij Miedwiediew w swoim najnowszym wpisie na Telegramie pisze o "imperialnych halucynacjach" Polski, która widzi "szansę na wchłonięcie resztek Ukrainy". To już kolejne takie oskarżenie ze strony naczelnego propagandysty Kremla. Tym razem Miedwiediew dodaje, że na zagarnięciu części Ukrainy się nie skończy. Polacy mają wyciągnąć ręce także po niemieckie terytoria.

16:44, 24.04.2023

"Dla pokoju w Europie potrzebujemy Ukrainy w UE i NATO" – oświadczyła w poniedziałek premier Estonii Kaja Kallas, po rozmowach z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Żytomierzu w Ukrainie. "Broń, amunicja i szkolenia żołnierzy ukraińskich muszą być kontynuowane na taką skalę, by Ukraina zwyciężyła" – podkreśliła.


Kallas, która wybrała Ukrainę jako cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej po niedawnym, ponownym powołaniu na szefową rządu, wyraziła nadzieję, że wszystkie państwa UE przyłączą się do inicjatywy finansowania dostaw amunicji dla ukraińskiej armii.

16:39, 24.04.2023

- Rosjanie od miesięcy gromadzą rakiety dalekiego zasięgu, aby udaremnić ukraińską kontrofensywę - przekazał w rozmowie agencją RBC szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał major Kyryło Budanow.

Jego słowa zgodne są z poniedziałkowymi doniesieniami "The Wall Street Journal". Amerykański dziennik ujawnił, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy statki towarowe dostarczyły do Rosji ponad 300 tys. irańskich pocisków artyleryjskich i ok. 1 mln sztuk innej amunicji.

16:22, 24.04.2023

"Poważny problem systemu bezpieczeństwa światowego: minister kraju agresora-Rosji, która brutalnie łamie Kartę ONZ, okupuje cześć terytorium Ukrainy, prowadzi wojnę konwencjonalną, zabiła tysięcy cywilów, dokonuje zbrodnie wojenne - jednak przewodniczy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ" - przekazał Wasyl Zwarycz, ukraiński ambasador w Polsce.

16:19, 24.04.2023

- Diabeł ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni. Mamy dziś do czynienia z kolejną próbą wykorzystywania przez Rosję członkostwa w ONZ, szczególnie w Radzie Bezpieczeństwa, jako okazji do szerzenia wojennej propagandy. W związku z tym Polska nie weźmie udziału w dzisiejszej debacie otwartej Rady Bezpieczeństwa - powiedział ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski w oświadczeniu przed poniedziałkowym posiedzeniem Rady.

Polski ambasador wspólnie z przedstawicielami innych państw UE potępił w zwołanej przez sprawującą w kwietniu przewodnictwo Rosję debaty w Międzynarodowy Dzień Multilateralizmu i Dyplomacji dla Pokoju. Wystąpi na niej szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

- Pokój i efektywny multilateralizm są możliwe wyłącznie, gdy wszystkie kraje będą przestrzegać prawa międzynarodowego, gdy nie będzie dominacji i imperializmu, podziału na strefy wpływów. Należy powrócić do modelu współpracy wolnych narodów i równych państw - dodał Szczerski.

16:03, 24.04.2023

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja "nie zapomni i nie wybaczy" decyzji Amerykanów o niewydawaniu wiz rosyjskim dziennikarzom, którzy mieli odwiedzić siedzibę ONZ w Waszyngtonie.

15:40, 24.04.2023
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas konferencji przewodniczących parlamentów państw UE w Pradze

Aby powstrzymać agresję rosyjską musi aktywniej włączyć się w działania, które po pierwsze - pozwolą pokonać zbrodniczy reżim, po drugie - jak najszybciej przyjąć Ukrainę do wspólnoty europejskiej, przygotować finansowe zaplecze do odbudowy Ukrainy oraz zapewnić energetyczną niezależność Europy i przede wszystkim być w tych działaniach razem, skonsolidowani. Tylko tak możemy dać bezpieczeństwo naszym narodom.

Zachęcamy do tego, co zrobiła już Litwa i do czego zachęca nas przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk, abyśmy w naszych parlamentach podjęli taką uchwałę, która potępia i wyraża naszą niezgodę na uczestnictwo rosyjskich i białoruskich sportowców w wydarzeniach o charakterze międzynarodowym. Uczestnictwo rosyjskich sportowców w takich przedsięwzięciach będzie sukcesem Władimira Putina.

15:15, 24.04.2023

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjártó na konferencji prasowej w Luksemburgu oświadczył, że Budapeszt sprzeciwa się wprowadzeniu unijnych sankcji wymierzonych w rosyjską energetykę jądrową.

- W Unii Europejskiej panuje wojownicza atmosfera. Zdecydowana większość państw UE dostarczyłaby Ukrainie jeszcze więcej broni za jeszcze większe pieniądze. Taka atmosfera powoduje, że ci, którzy opowiadają się za pokojem, są celem ataków politycznych - stwierdził polityk Fideszu.

Jak dodał, Węgry i tak ponoszą już koszta w związku z toczącą się wojną w Ukrainie. - W UE istnieje poważna determinacja, aby doprowadzić do kolejnych sankcji. Będziemy bronić kluczowych interesów narodowych. Węgry nie zgodzą się na jakiekolwiek sankcje wobec przemysłu jądrowego w zakresie, w jakim zaszkodzi to węgierskim interesom. Jest to absolutnie niedopuszczalne i wzywamy inne kraje UE, aby nie eksperymentowały z sankcjami jądrowymi, ponieważ zagrozi to dostawom energii na Węgry - oświadczył Szijjártó, cytowany przez węgierskiego nadawcę MTVA i rosyjską agencję TASS.

14:50, 24.04.2023

Ukraiński wywiad planował ataki na cele w Rosji, w tym na Moskwę 24 lutego, w rocznicę rozpoczęcia przez armię rosyjską prowadzonej na pełną skalę agresji, jednak na prośbę USA odłożył je – informuje w poniedziałek dziennik "Washington Post", powołując się na tajne dokumenty USA, które niedawno wyciekły do sieci.

13 lutego szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow wydał rozkaz, "by przygotować się do zmasowanych ataków 24 lutego przy wykorzystaniu wszystkiego, czym dysponuje HUR" - pisze amerykański dziennik, na podstawie ujawnionych dokumentów amerykańskich służb wywiadowczych.

Według gazety, strona ukraińska rozważała nawet uderzenie z morza na rosyjski port w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d397u69
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d397u69
Więcej tematów