Trwa ładowanie...

"Ukraina jest gotowa". Amerykański generał nie ma złudzeń

Były dowódca NATO w Europie generał Philip Breedlove ocenił, że ofensywa wojsk ukraińskich nie zakończyła się porażką. Jego zdaniem Rosja poniosła ciężkie straty, a Ukraina jest gotowa do kolejnej fazy działań wojennych.

Były dowódca NATO w Europie: Ukraina jest gotowa do kolejnej fazyByły dowódca NATO w Europie: Ukraina jest gotowa do kolejnej fazyŹródło: PAP, fot: PETRIT PRENAJ
d4m9zpl
d4m9zpl

O aktualnej sytuacji w Ukrainie Philip Breedlove mówił we wtorek podczas wystąpienia w Atlantic Council. Amerykański generał odniósł się m.in. do ukraińskiej kontrofensywy.

- Nie sądzę, że słowo "porażka" jest słowem właściwym. Myślę, że kontrofensywa jest definitywnie zakończona. Element naziemny zwolnił. Nie oznacza to jednak, że działania wojenne uległy spowolnieniu, zwłaszcza w pobliżu Awdijiwki i w innych miejscach. Rosjanie stracili znaczną liczbę żołnierzy - wskazał Breedlove.

"Ukraina jest gotowa na kolejną fazę"

Podkreślił, że w 2023 roku Siły Zbrojne Ukrainy, choć nie pozyskały dużych zdobyczy terytorialnych, to jednak osiągnęły pewien postęp. Generał zaliczył do sukcesów przeprawę przez Dniepr na jego lewy brzeg w obwodzie chersońskim i działania na Morzu Czarnym, które przysporzyły wielu problemów Flocie Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej.

d4m9zpl

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Sprawa Kamińskiego i Wąsika. Polacy podzieleni

- Dobry postęp i duże koszty dla Rosji mówią mi, że nie jest to nieudana kontrofensywa. Wierzę, że Ukraina jest gotowa na kolejną fazę działań wojennych - podkreślił ekspert.

Generał zauważył, że teraz ważne jest, aby Stany Zjednoczone "wymyśliły" kontynuację pomocy, "aby Ukraina mogła zrobić na Ukrainie to, co powinna".

Bloomberg: tajne spotkanie Ukrainy z sojusznikami

We wtorek agencja Bloomberg, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą, podała, że w grudniu w Rijadzie odbyło się tajne spotkanie między Ukrainą, sojusznikami z G7 i niewielką grupą krajów światowego Południa. Celem było zdobycie poparcie dla ukraińskich warunków podjęcia rozmów pokojowych z Rosją.

d4m9zpl

Rozmowy doradców ds. bezpieczeństwa odbyły się 16 grudnia w Arabii Saudyjskiej i nastąpiły po kilku spotkaniach w szerszym gronie, które miały na celu udaremnienie wysiłków Rosji zmierzających do poróżnienia Ukrainy i sojuszników.

Tym razem spotkanie zostało utajnione, by poszczególne kraje czuły, że mogą się do niego swobodnie przyłączyć. Węższy format umożliwił też bardziej szczerą wymianę zdań na temat ukraińskiej koncepcji pokojowej i zasad potencjalnego udziału Rosji w rozmowach.

d4m9zpl

Przeczytaj również:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4m9zpl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4m9zpl
Więcej tematów