Trwa ładowanie...

Ukarany za to, że pracuje. Musi zwrócić ZUS całoroczną rentę

Tomasz Jakub Sysło został ukarany za to, że pomimo swojej niepełnosprawności ciężko pracuje i zarabia pieniądze. Musi zwrócić ponad 7 tys. złotych renty, bo były pracodawca w jednym miesiącu przez przypadek przelał mu podwójną pensję. - Jesteśmy karani za to, że zaczynamy być aktywni - mówi WP Sysło.

Share
Ukarany za to, że pracuje. Musi zwrócić ZUS całoroczną rentęŹródło: Archiwum prywatne
d4aw7kd

Tomasz Jakub Sysło ma 46 lat. Od 28 porusza się na wózku. Jest malarzem i znanym we Wrocławiu społecznikiem. Pomaga dzieciom w hospicjum.

Pan Tomasz jest aktywny zawodowo, pracuje od wielu lat. - W związku z tym moja renta została obniżona do najniższej w wysokości 623 złotych miesięcznie - wyznaje WP. W 2017 roku, kiedy pracował na umowę o pracę, były już pracodawca popełnił błąd. - Ktoś, kto wypłacał pensje pomylił się i w lutym 2017 roku dostałem dwie wypłaty. Przekroczyłem ten próg, na który ZUS pozwala przy pobieraniu świadczeń od państwa - mówi WP.

W październiku 2018 roku dostał pierwsze pismo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pan Tomasz musi zwrócić wszystko, co otrzymał od państwa w 2017 roku. W styczniu przyszła już informacja o wszczęciu egzekucji zadłużenia. Łącznie musi spłacić 7508,56 zł. - Zostałem zaskoczony tym, że muszę zwrócić całą rentę za 2017 rok - mówi mężczyzna. Pieniądze od państwa przeznaczał głównie na leki.

Pan Tomasz podkreśla, że zawsze stara sie byc uczciwy i niczego nie ukrywa. - Wszystko jest u mnie transparentne i nie kombinuje. Niestety czuje sie ukarany chcąc być bardziej aktywnym zawodowo - dodaje.

d4aw7kd

Kara za aktywność zawodową

Mężczyzna podkreśla, że problem nie dotyczy tylko jego i sprawę należy potraktować dużo szerzej. - Problem jest w systemie. Osoba niepełnosprawna pobiera rentę, czyli świadczenie od państwa, które pozwala na zakup leków, rehabilitację, zaopatrzenie ortopedyczne. Jeśli ta osoba nie pracuje, to jest wszystko okej. Ale jeśli zaczyna pracę, zarabia pieniądze - nagle zaczynają się dziwne ograniczenia. Osoba niepełnosprawna nie może za dużo zarobić. To jest moment, w którym ZUS stwierdza, że te świadczenia trzeba ograniczyć albo w ogóle zawiesić - mówi mężczyzna.

- Jesteśmy karani za to, że zaczynamy być aktywni, przy czym płacimy podatki i odprowadzamy składki. Ale ZUS mówi: skoro jesteś aktywny, to my ci zabierzemy te świadczenia, bo może nie są ci potrzebne. A jest przeciwnie, te pieniądze są bardzo potrzebne. Bo każdy pieniądz, który wspiera osobę niepełnosprawną się liczy - tłumaczy pan Tomasz.

I mówi nam, że istnieją nawet specjalne portale, na których doradza się, jak ukryć przed ZUS to, że się pracuje. Ponadto niepełnosprawni wręcz zatrudniają się na czarno, żeby nie stracić świadczeń. - Wiele osób niepełnosprawnych ma z tym problem. Są aktywni, pracują, ale cały czas muszą się pilnować - dodaje.

d4aw7kd

ZUS: reakcja dopiero w momencie ekzekucji

Do sprawy odniósł się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS informuje: - Co roku są ustalane limity dochodów, jakie można osiągać, gdy jednocześnie otrzymuje się z ZUS wcześniejszą emeryturę lub - tak jak pan Tomasz Jakub Sysło - rentę. Przypomnę, że obecnie zarobki do 3206,10 zł., brutto nie spowodują zmniejszenia świadczenia, zarobki wyższe niż 3206,10 zł., brutto miesięcznie spowodują zmniejszenie wypłacanej emerytury lub renty, a zarobki wyższe niż 5954,30 zł., brutto miesięcznie spowodują zawieszenie wypłaty emerytury lub renty.

- Z dokumentów przesyłanych do ZUS przez od pracodawców wynikało, że pan Tomasz Sysło osiągnął w 2017 r. wysokie - przekraczające dozwolone przepisami limity - dochody. Nasi pracownicy wielokrotnie podejmowali, niestety nieskuteczną, próbę kontaktu z panem Tomaszem Jakubem Sysło w celu wyjaśnienia sprawy. Już w maju 2018 roku zwróciliśmy się do niego z prośbą o przekazanie nam informacji z wszystkich zakładów pracy o wysokości przychodów za 2017 r. w rozbiciu miesięcznym, co pozwoliłoby nam zdiagnozować czy nie było np. błędu w przekazanych do ZUS rozliczeniach - mówi Iwona Kowalska-Matis.

- Gdyby pan Tomasz wcześniej zareagował na któreś z naszych pism, nie byłoby dzisiaj problemu. Niestety zarówno nasze pisma jak i propozycja zniwelowania nadpłaty pozostawały bez odpowiedzi. W związku z tym działając na podstawie obowiązujących przepisów zmuszeni byliśmy wydać decyzję o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia, którą pan Tomasz Jakub Sysło odebrał osobiście w październiku - dodaje. I stwierdza, że z powodu braku odwołania się od decyzji ta się uprawomocniła.

d4aw7kd

- Pan Tomasz Sysło zareagował dopiero na otrzymaną od nas decyzję o wszczęciu egzekucji z osiąganych dochodów. Zapytany, dlaczego nie reagował na nasze prośby o wyjaśnienie sprawy stwierdził, że ciągle wyjaśnia z pracodawcą sprawę przelewów. Nasze postępowanie nie jest ani "karaniem za pracę", ani utrudnianiem życia, ani biurokracją, tylko wypełnieniem nałożonych na ZUS obowiązków - wyjaśnia rzeczniczka.

Wyprzedaje obrazy, zorganizował zrzutkę

Mężczyzna potrzebuje pieniędzy na spłatę długu. Zaczął od wyprzedawania swoich obrazów. "Kochani, wyprzedaje swoje obrazy. Wszystkie. Potrzebuję pieniędzy na to, by spłacić zobowiązania wobec ZUS. Kto chętny na fajne, kolorowe, proszę o kontakt. Pomóżcie mi. To bardzo trudne pisać taką prośbę tutaj. Obrazów jest ponad 40, różne formaty..." - napisał na Facebooku.

Później zorganizował zrzutkę. Przyznaje, że bardzo cieszy się, że ludzie mu pomagają.

W czwartek wybrał się także do ZUS-u. - Pani była bardzo miła, pomocna. Spisaliśmy protokół i prośbę o wstrzymanie egzekucji. Dostałem mnóstwo papierów do wypełnienia. Sprawa jest w toku - mówi Tomasz Jakub Sysło.

Jeśli chcesz pomóc panu Tomaszowi, możesz to zrobić TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4aw7kd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aw7kd
d4aw7kd
Więcej tematów