Trwa ładowanie...
d35nb42

Ujazdowski: trzeba rozpocząć prace nad nową konstytucją

O potrzebie rozpoczęcia prac nad nową konstytucją mówi b. minister kultury, niezrzeszony poseł Kazimierz Michał Ujazdowski. W ocenie Ujazdowskiego poważna refleksja nad konstrukcją nowej ustawy zasadniczej jest konieczna, bo obecna sprzyja prowadzeniu "polityki jałowej, odwróconej od rzeczywistości".
Share
d35nb42

Większość politycznych sporów w Polsce to spory wewnątrz władzy wykonawczej. Tak było zawsze. Tak robił Wałęsa, tak rozbił Kwaśniewski. Nigdy nie było takiego momentu, w którym prezydent i premier działali w absolutnej zgodzie, może poza mniejszościowym rządem Marka Belki, który miał pełne poparcie Aleksandra Kwaśniewskiego, ale trudno traktować rząd mniejszościowy jako jakikolwiek wzór - mówił Ujazdowski.

Poseł pokreślił, że jego zdaniem nowa konstytucja powinna jasno deklarować związek z polską tradycją niepodległościową i chrześcijańskim systemem wartości.

Dodał, że osobiście w coraz większym stopniu przychyla się do przyjęcia w ustawie zasadniczej amerykańskiego modelu sprawowania władzy.

d35nb42

Chyba w Polsce na dłuższą metę nie ma innego wyboru aniżeli system amerykański, bo to jest system, który zmusza do sprawowania władzy, zmusza do przywództwa - powiedział Ujazdowski.

Konferencję "Polska pierwszej prędkości", podczas której padły słowa o konstytucji, zorganizował stworzony przed kilkoma miesiącami m.in. przez Kazimierza Michała Ujazdowskiego internetowy serwis Polska XXI i grupa kołobrzeskich samorządowców. W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Z serwisem Polska XXI związani są również: prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, politolog Rafał Matyja, Jan Rokita i b. wiceminister kultury, obecnie poseł niezrzeszony Jarosław Sellin.

d35nb42

Podziel się opinią

Share
d35nb42
d35nb42
Więcej tematów