Trwa ładowanie...
d2u0bdi

Ujawniono kolejny powód rozprzestrzeniania się koronawirusa z Chin. Chodzi o święto

Burmistrz Wuhan przyznał, że m.in. z powodu Chińskiego Nowego Roku, miasto przed blokadą opuściło około 5 milionów osób. Z kolei Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce wydał zalecenia dla osób podróżujących po Chinach i odradził wyjazdy do rejonów Azji Południowo-Wschodniej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wuhan. Zwykle zakorkowane ulice teraz "świecą" pustkami.
Wuhan. Zwykle zakorkowane ulice teraz "świecą" pustkami. (East News)
d2u0bdi

"South China Morning Post" cytuje burmistrza miasta Wuhan, który informuje o najnowszych wiadomościach ws. niebezpiecznego koronawirusa. Polityk przekazał, że w związku ze świętem Chińskiego Nowego Roku, a także w obawie przed zachorowaniem, z miasta wyjechało już około 5 milionów osób. Zrobili to, zanim Wuhan zostało zablokowane, a władze zabroniły opuszczania miasta.

Burmistrz Zhou Xianwang przekazał także, iż liczba zakażonych w Chinach wynosi już 2051 osób. Zdaniem ekspertów, już w najbliższych dniach może wzrosnąć o kolejnych 1000 przypadków. O niebezpieczeństwie mówi teraz cały świat, ale to w Chinach sytuacja jest najpoważniejsza. Sieć obiega nagranie, na którym widać, jak zazwyczaj zatłoczone i pełne ludzi Wuhan opustoszało. - Jeszcze nigdy nie widziałem ulicy Han i parkingu przy niej tak pustymi. Prawie nikogo nie ma - mówi autor nagrania.

d2u0bdi

Koronawirus w natarciu. Ściśle przestrzegać zasad higieny rąk

Na podstawie danych ECDC oraz WHO komunikat w tej sprawie wydał Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie. Dla osób podróżujących po Chinach przekazano specjalne zalecenia:

- unikać miejsc publicznych i zatłoczonych
- bezwzględne unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego
- unikać odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki
- unikać kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami
- ściśle przestrzegać zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu
- przestrzegać zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej.

d2u0bdi

Zobacz też: "Zamach stanu"? Marcin Horała odpowiada Małgorzacie Kidawie-Błońskiej

"W ostatnich kilku tygodniach w krajach Azji Południowo-Wschodniej (Chiny, Tajlandia, Japonia, Korea Pd., Tajwan) wystąpiły zachorowania z objawami wysokiej temperatury ciała (pona 38 stopni), kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem" - napisał GIS w specjalnym komunikacie do podróżnych.

W związku z rozprzestrzenianiem się groźnego koronawirusa polskie porty lotnicze wprowadzają dodatkowe środki bezpieczeństwa. Wszyscy przylatujący z Chin otrzymują do wypełnienia Karty Lokalizacyjne Pasażera. To działanie prewencyjne, zgodne z procedurami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

d2u0bdi

W wyniku epidemii koronawirusa w Chinach zmarło 56 osób, a na całym świecie zakażonych jest ponad 2000 osób, w tym głównie w mieście Wuhan w prowincji Hubei w środkowych Chinach.

Trzeci przypadek osoby zarażonej koronawirusem odnotowano już w Stanach Zjednoczonych, a czwarty w Japonii. Z kolei obywatel Czech, u którego podejrzewa się zarażenie nowym wirusem, został hospitalizowany w Wietnamie.

Źródło: scmp.com, ft.com, nytimes.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2u0bdi

Podziel się opinią

Share

d2u0bdi

d2u0bdi
Więcej tematów