Trwa ładowanie...

UE: "Wzywamy Rosję do bezzwłocznego oddania Ukrainie okrętów"

- Unia Europejska wzywa zdecydowanie Rosję do bezwarunkowego i bezzwłocznego oddania Ukrainie okrętów i sprzętu oraz uwolnienia ukraińskich marynarzy - poinformowała w specjalnym oświadczeniu Federica Mogherini, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa

Share
UE: "Wzywamy Rosję do bezzwłocznego oddania Ukrainie okrętów"
Źródło: East News, Fot: Alexey Vitvitsky
dsixxym

"Unia Europejska wyraża swoje ogromne zaniepokojenie niebezpiecznym wzrostem napięcia na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej w ostatnich dniach, które doprowadziły do zajęcia przez Rosję ukraińskich statków i przejęcia ich załóg, a także strzelania do nich i zranienia kilku ukraińskich żołnierzy. Jesteśmy przerażeni tym użyciem siły przez Rosję, która na tle rosnącej militaryzacji na tym obszarze jest nie do przyjęcia" - czytamy w oświadczeniu.

Dalej w imieniu Unii Europejskiej Mogherini wyraża oczekiwanie, że "Rosja zapewni swobodny przepływ przez Cieśninę Kerczeńską do i z Morza Azowskiego, zgodnie z prawem międzynarodowym". "Wzywamy zdecydowanie Rosję do bezwarunkowego i bezzwłocznego uwolnienia schwytanych statków, ich załogi i sprzętu" - pisze przedstawicielka Unii. Przypomina o "bezprawnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję w 2014 r." i potępia po raz kolejny to "naruszenie prawa międzynarodowego". "Budowa Mostu Krymskiego stanowi kolejne naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - dodaje.

dsixxym

"Unia Europejska ponownie wyraża pełne poparcie dla niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w ramach jej uznanych międzynarodowo granic. Unia Europejska nie uznaje i nie uzna nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję. Unia Europejska będzie nadal uważnie śledziła sytuację i jest zdeterminowana, by działać w odpowiedni sposób, w ścisłej współpracy z jej międzynarodowymi partnerami" - kończy się oświadczenie.

O co chodzi w tym konflikcie?

Specjalne oświadczenie w imieniu Unii Europejskiej dotyczy konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, który wybuchł w ostatnią niedzielę. Przypomnijmy: w niedzielę wieczorem ukraińska marynarka poinformowała o przejęciu jej trzech okrętów wraz z załogami przez pododdział rosyjskiej Federalnej SŁużby Bezpieczeństwa (FSB). Doszło do tego w Cieśninie Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim. Ukraińskie statki zostały ostrzelane z lądu i z morza. Holownik i dwa kutry artyleryjskie zostały przejęte przez FSB. Sześciu marynarzy zostało rannych. Z kolei rosyjska FSB twierdzi, że zostało rannych trzech marynarzy i udzielono im pomocy. W Ukrainie wprowadzono stan wojenny. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Źródło: EU Council Press

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dsixxym

Podziel się opinią

Share
dsixxym
dsixxym
Więcej tematów